Learn about the beta

List of Persons

  • Abdulillah, Crown Prince of Iraq until his assassination on July 14, 1958
  • Abdullah ibn Salim Al Sabah, Sheikh, Ruler of Kuwait
  • Ahmad ben Yahya, Iman of Yemen
  • Ala, Hussein, Minister of Court of the Shah of Iran
  • Allen, George V., Director, United States Information Agency
  • Anderson, Robert B., Secretary of the Treasury
  • Ansari, Masud, Iranian Ambassador to the Soviet Union, 1959
  • Aram, Abbas, Foreign Minister of Iran
  • Ardalan, Ali Qoli, Iranian Ambassador to the United States until March 1960
  • Arif, Abd al-Salim Muhammad, Iraqi Deputy Prime Minister, Deputy Commander in Chief, Minister of Interior, July–October, 1958; Iraqi Ambassador to West Germany, October–November, 1958; returned to Iraq, arrested
  • Arif, Mohammad Rafiq, General, Iraqi Army; Chief of Staff of the Armed Forces until July 14, 1958
  • Azzam, Adul Rahman, Special Representative of King Saud
  • al-Badr ben Ahmad, Crown Prince Muhammad, Prime Minister, Foreign Minister, and Defense Minister of Yemen
  • Bakdash, Khalid, head of Iraqi Communist Party
  • Bakhtiar, General Timur, Chief of Savak, Iran Secret Police
  • Barnes, Robert G., Special Assistant for Mutual Security Coordination
  • Bartlett, Frederic P., Director, Office of South Asian Affairs, Department of State until August 1960
  • Becker, Earl R., Chief of the Fuels Division, E
  • Becker, Loftus, Legal Adviser, Department of State, until August 15, 1959
  • Bell, John O., Special Assistant for Mutual Security Coordination from December 1958
  • Ben Gurion, David, Prime Minister of Israel
  • Bennsky, George M., Jr., Office of Near Eastern Affairs, Department of State
  • Berding, Andrew H., Assistant Secretary of State for Public Affairs
  • Bergin, Rear Admiral Charles K., USN, Regional Director, Near East, South Asia and Africa, Office of the Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs
  • Bergus, Donald C., Officer in Charge of Israel-Jordan Affairs, Office of Near Eastern Affairs, Department of State
  • Berry, J. Lampton, Deputy Assistant Secretary of State for Near Eastern, South Asian, and African Affairs (Near Eastern and South Asian Affairs after August 20, 1958), until October 1958
  • Bevilacqua, Charles K., Office of Near Eastern Affairs, Bureau of Near Eastern, South Asian, and African Affairs (Near Eastern and South Asian Affairs after August 20, 1958), Department of State
  • Bissell, Richard M., Jr., Deputy Director for Plans, CIA, from 1959
  • Black, Eugene, President, International Bank for Reconstruction and Development
  • Boggs, Marion, Executive Director, National Security Council Secretariat
  • Brewer, William D., Officer in Charge of United Arab Republic, Sudan Affairs, Bureau of Near Eastern, South Asian, and African Affairs (Near Eastern and South Asian Affairs after August 20, 1958), Department of State
  • Burke, Admiral Arleigh A., USN, Chief of Naval Operations
  • Caccia, Sir Harold, British Ambassador to the United States
  • Cabell, Lieutenant General Charles P., Deputy Director of Central Intelligence
  • Carpenter, William T., Jr., Officer in Charge, Politico-Military Affairs, Office of Near Eastern and South Asian Regional Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State
  • Chaderchi, Kamel, head of the National Democratic Party of Iraq
  • Chamoun, Camille, President of Lebanon
  • Chapin, Selden, Ambassador to Iran until June 1958
  • Chehab, General Fuad, Commander in Chief, Lebanese Army, until September 1958; thereafter President of Lebanon
  • Clark, Lieutenant General Albert P., USAF, Commander of USMTM, Saudi Arabia, until 1959
  • Coon, Carleton S., Office of the Under Secretary of State’s Assistant for Communist Economic Affairs from October 1959
  • Crawford, William R., Jr., Consul to Yemen until March 1959
  • Cumming, Hugh S., Jr., Director of the Bureau of Intelligence and Research, Department of State
  • Cutler, Robert, Special Assistant to the President for National Security Affairs
  • Davies, Rodger P., Chargé at the Embassy in Iraq, from June 1959
  • Decker, General George H., USA, Vice Chief of Staff, U.S. Army, 1959–1960
  • Dennison, Admiral Robert L., USN, Commander-in-Chief, U.S. Naval Forces, Eastern Atlantic and Mediterranean
  • Dillon, C. Douglas, Deputy Under Secretary of State for Economic Affairs through June 1958; Under Secretary of State for Economic Affairs, July 1958–June 1959; thereafter Under Secretary of State
  • Dimechkie, Nadim, Lebanese Ambassador to the United States from February 1958
  • Dorman, John R., Deputy Director, Office of Dependent Area Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State, December 1958-September 1960
  • Dulles, Allen W., Director of Central Intelligence
  • Dulles, John Foster, Secretary of State until April 1959
  • Eban, Abba, Israeli Ambassador to the United States
  • Ebtehaj, Abol Hassan, Iranian banker and administrator; managing director, plan organization
  • Eilts, Hermann F., Officer in Charge, Baghdad Pact/CENTO Affairs, Department of State, until April 1958
  • Eisenhower, Dwight D., President of the United States
  • Eisenhower, John S.D., Major, USA, Assistant Staff Secretary to the President; promoted to Lieutenant Colonel in May 1960
  • Elting, Howard, Jr., Deputy Director, Bureau of Intelligence and Research, Department of State, from August 1960
  • Eqbal, Manuchehr, Prime Minister of Iran until August 29, 1960
  • Faisal ibn abd al-Aziz, Crown Prince of Saudi Arabia; Saudi Prime Minister and Minister of Foreign Affairs
  • Faud, Prince, Minister of Defense of Saudi Arabia
  • Fawzi, Mahmoud, Foreign Minister of Egypt until February 1958; thereafter Foreign Minister of the United Arab Republic
  • Fritzlan, A. David, Counselor of Embassy in Iraq
  • Furnas, Howard, Alternate Assistant to the National Security Council Planning Board, Department of State
  • Gallman, Waldemar J., Ambassador to Iraq until December 14, 1958
  • Gannett, Michael R., Officer in Charge, Baghdad Pact-CENTO Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State, from February 1960
  • Gates, Thomas S., Jr., Secretary of the Navy to June 1959; Deputy Secretary of Defense, June–December 1959; thereafter Secretary of Defense
  • Gleason, S. Everett, Deputy Executive Secretary of the National Security Council until July 1959
  • Goodpaster, Brigadier General Andrew J., USA (ret.), Staff Secretary to the President
  • Grantham, Rear Admiral Elonzo B., Jr., USN, Director for Near East, South Asia, and African Affairs, International Security Affairs, Department of Defense
  • Gray, Gordon, Special Assistant to the President for National Security Affairs from July 1958
  • Greene, Joseph N., Jr., Special Assistant to the Secretary of State
  • Gromyko, Andrei A., Foreign Minister of the U.S.S.R.
  • Hadid, Muhammad, Iraqi Minister of Finance after July 1958
  • Hager, Eric H., Legal Adviser, Department of State, from September 1959
  • Halla, Philip J., Member of the National Security Council Staff and de facto Secretary of the Iraq special committee of the Inter-agency group on Iraq
  • Hammarskjöld, Dag, Secretary-General of the United Nations
  • Hanes, John W., Jr., Deputy Assistant Secretary of State for International Organization Affairs until January 1959; thereafter, Administrator, Bureau of Security and Consular Affairs, Department of State
  • Hare, Raymond A., Ambassador to the United Arab Republic from January 1957 to December 1959; thereafter Deputy Under Secretary of State for Political Affairs
  • Harr, Karl G., Jr., Deputy Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs until March 1958; thereafter Special Assistant to the President and Vice Chairman of the Operations Coordinating Board
  • Hart, Parker T., Deputy Assistant Secretary of State for Near Eastern and South Asian Affairs from October 19, 1958
  • Hassan, Prince Saif al-Islam, brother of the Iman of Yemen
  • Hayter, Sir William, Deputy Under Secretary, British Foreign Office
  • Heath, Donald R., Ambassador to Lebanon until January 4, 1958; thereafter Ambassador to Saudi Arabia
  • Hedayat, General Abdollah, Chief of Staff of the Iranian Armed Forces
  • Hekmat, Ali Asghar, Foreign Minister of Iran, 1958-1959
  • Henderson, Loy W., Deputy Under Secretary of State for Administration from January until August 1955
  • Hendryx, Frank, aide to Saudi Minister of Oil
  • Herter, Christian A., Under Secretary of State; succeeded Dulles as Secretary of State on April 21, 1959
  • Herzog, Ya’acov, Minister of the Embassy of Israel in the United States
  • Holman, Eugene, Standard Oil Company of New Jersey
  • Howe, Fisher, Director of the Executive Secretariat, Department of State, until October 1958
  • Hoyer Millar, Sir Frederick, British Foreign Office
  • Hussaini, Jamal Bey, Adviser to King Saud
  • Hussein I, King of Jordan
  • Irwin, John N., II, Deputy Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs from September 1958
  • Jawad, Hashim, Foreign Minister of Iraq from February 7, 1959
  • Jernegan, John D., Ambassador to Iraq from December 11, 1958
  • Jomard, Abdul Jabar, Foreign Minister of Iraq from July 14, 1958, to February 7, 1959
  • Jones, G. Lewis, Assistant Secretary of State for Near Eastern and South Asian Affairs from July 6, 1959
  • Jones, John Wesley, Deputy Assistant Secretary of State for European Affairs 1957–1958; Ambassador to Libya from February 1958
  • Jones, Owen T., Director, Office of Greek, Turkish, and Iranian Affairs, Bureau of Near Eastern, South Asian, and African Affairs, Department of State
  • Karame, Rachid, Prime Minister, Minister of the Interior and National Defense of Lebanon from September 23, 1958; in reorganization on October 15, 1958, became Prime Minister, Defense, Finance, Economic and Information Ministers
  • Kennedy, Donald D., Deputy Assistant Secretary of State for Economic and Regional Affairs, Bureau of Near Eastern, South Asian, and African Affairs, Department of State,
  • Kent, Sherman, Assistant Director, National Estimates, Central Intelligence Agency
  • Khalil, Abdullah, Prime Minister of the Sudan until November 17, 1958
  • Khrushchev, Nikita S., First Secretary, Communist Party of the Soviet Union; also Chairman, Soviet Council of Ministers from March 1958
  • Knight, Robert H., Deputy Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs
  • Kohler, Foy D., Deputy Assistant Secretary of State for European Affairs February 1958–December 1959; thereafter Assistant Secretary of State for European Affairs
  • Kubba, Ibrahim, Iraqi Minister of Economy from July 14, 1958
  • Lakeland, William C., Officer in Charge of Iraq-Jordan Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State; appointed August 1958
  • Langley, James M., Ambassador to Pakistan until July 29, 1959
  • Laskey, Denis S., Counselor of the British Foreign Office; Private Secretary to the Foreign Secretary from 1956
  • Latham, L. Wade, Director, Office of Near Eastern and South Asian Regional Affairs, Bureau of Near Eastern, South Asian, and African Affairs (Near Eastern and South Asian Affairs after August 20, 1958), Department of State
  • Lawson, Edward B., Ambassador to Israel until February 1959
  • Lay, James S., Jr., Executive Secretary, National Security Council
  • Lemnitzer, General Lyman L., USA, Chief of Staff, United States Army, July 1959–September 1960; thereafter Chairman of the Joint Chiefs of Staff
  • Linquist, Major General Roy E., Chief, ARMISH, MAAG
  • Lloyd, Selwyn, British Foreign Minister until June 1960; thereafter Chancellor of the Exchequer
  • Lodge, Henry Cabot, Representative to the United Nations until September 1960
  • Macmillan, Harold, British Prime Minister
  • Macomber, William B., Jr., Assistant Secretary of State for Congressional Relations from October 21, 1957
  • Malik, Charles, Lebanese Foreign Minister until September 1958
  • Marcy, Carl, Chief of Staff, Senate Foreign Relations Committee
  • Martin, Edwin M., Assistant Secretary of State for Economic Affairs from August 27, 1960
  • Martin, Graham A., Special Assistant to the Under Secretary of State for Economic Affairs from June 30, 1958; thereafter Assistant to the Under Secretary of State
  • Mathews, Elbert G., Deputy Assistant Secretary of State for Policy Planning from November 3, 1957
  • McBride, Robert H., Director, Office of Western European Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • McClelland, Roswell D., Officer in Charge of Politico-Military Affairs, Office of Near Eastern and South Asian Regional Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State
  • McClintock, Robert A., Ambassador to Lebanon from January 15, 1958
  • McCloy, John J., Chairman of the Board of the Chase Manhattan Bank
  • McElroy, Neil H., Secretary of Defense until December 1959
  • McGehee, Major General James C., Commander of USMTM and Commanding General, Second Air Division, Saudi Arabia from 1959
  • Menderes, Adnan, Prime Minister of Turkey
  • Merchant, Livingston T., Ambassador to Canada until November 1958; Assistant Secretary of State for European Affairs November 1958–August 1959; Deputy Under Secretary of State for Political Affairs August–December 1959; thereafter Under Secretary of State for Political Affairs
  • Meyer, Armin H., Deputy Director of the Office of Near Eastern Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs; after July 1959, Director of the Office of Near Eastern Affairs, Department of State
  • Mikoyan, Anastas I., First Deputy Chairman of the Council of Ministers of the Soviet Union
  • Mirza, Major General Iskander, President of Pakistan until October 28, 1958
  • Miner, Robert G., Director, Office of Greek, Turkish, and Iranian Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State, from September 28, 1960
  • Morris, Willie, First Secretary of the British Embassy in Washington
  • Mossadeq, Mohammed, former Prime Minister and Defense Minister of Iran
  • Mountbatten, Lord Louis, British Chief of the Defense Staff from December 1958
  • Mouser, Grant E., III, Officer in Charge of Iranian Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State
  • Mueller, Frederick H., Under Secretary of Commerce November 1958–December 1959; thereafter Secretary of Commerce
  • Murjan, Abd al-Wahhab, Prime Minister of Iraq until March 3, 1958
  • Murphy, Robert D., Deputy Under Secretary of State for Political Affairs until August 1959; Under Secretary of State for Political Affairs August–December 1959
  • Nasser, Gamel Abdel, President of Egypt until February 1958; thereafter President of the United Arab Republic
  • Nehru, Jawaharlal, Prime Minister of India
  • Newsom, David D., Officer in Charge of Arabian Peninsula Affairs, Bureau of Near Eastern, South Asian, and African Affairs (Near Eastern and South Asian Affairs after August 20, 1958), Department of State
  • Noon, Sir Firoz Khan, Foreign Minister of Pakistan September 1956–1957; Prime Minister and Minister of Foreign Affairs 1957–1958
  • Nixon, Richard M., Vice President of the United States
  • Nunley, William T., United Nations Adviser, Bureau of European Affairs, Department of State
  • O’Conner, Jeremiah, Operations Coordinator, Office of the Under Secretary of State for Political Affairs
  • Pahlevi, Mohammed Reza, Shah of Iran
  • Parker, Richard B., Office of Near Eastern Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State
  • Pegov, Nikolai Mikhailovitch, Soviet Ambassador to Iran, 1956–1963
  • Persons, General Wilton B., USA (ret.), Assistant to the President from October 1958
  • Picher, Lieutenant General Oliver Stanton, USAF, Director of the Joint Staff, Joint Chiefs of Staff
  • Powell, Sir Richard R., Permanent Secretary, British Ministry of Defense
  • Qadir, Manzur, Pakistani Foreign Minister
  • Qarani, General Valiollah, former Iranian Chief of Military Intelligence; arrested in February 1958 for plotting against the Shah
  • Qassim, General Abdul Karim, Prime Minister of Iraq from July 14, 1958
  • Quarles, Donald A., Deputy Secretary of Defense until May 1959
  • Ramsey, Henry C, member, Policy Planning Staff, Department of State
  • Raymond, John M., Deputy Legal Adviser, Department of State
  • Reid, Ogden Rogers, Ambassador to Israel from June 1959
  • Reinhardt, G. Frederick, Counselor of the Department of State
  • Richards, James P., Special Representative of the President to the Middle East, 1957
  • Riddleberger, James W., Director, International Cooperation Administration
  • al-Rifai, Samir, Prime Minister of Jordan; resigned May 5, 1959
  • Riggs, General Theodore Scott, USA, U.S. Military Representative to CENTO
  • Rockwell, Stuart W., Director, Office of Near Eastern Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State until July 1959; thereafter Minister-Counselor of the Embassy in Iran
  • Rogers, William P., Attorney General of the United States
  • Rountree, William M., Assistant Secretary of State for Near Eastern, South Asian, and African Affairs (Near Eastern and South Asian Affairs after August 20, 1958) until July 1959
  • Rubayi, Major General Najib, member of the Council of State of Iraq after July 1958
  • al-Said, Nuri, Prime Minister of Iraq March 3–July 14, 1958
  • Said bin Taimur bin Faisal, Sultan of Muscat and Oman
  • Sandys, Duncan, British Minister of Defence
  • Sanger, Richard H., Director, Office of Research and Analysis for Middle East and Africa, Bureau of Intelligence and Research, Department of State
  • Saud ibn Abd al-Aziz, King of Saudi Arabia
  • Schwinn, Walter K., Consul General at Dhahran
  • Scribner, Fred C, Jr., Under Secretary of the Treasury
  • Shanshal, Siddiz, Iraqi Minister of News and Guidance from July 14, 1958 to February 7, 1959
  • Sharif-Emani, Jafar, Iranian Minister of Industries until August 1960; thereafter Prime Minister of Iran
  • Smith, Gerard C., Assistant Secretary of State for Policy Planning
  • Smith, James H., Jr., Director, International Cooperation Administration
  • Soraya, Empress of Iran
  • Sprague, Mansfield D., Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs until August 1958
  • Stans, Maurice H., Director, Bureau of the Budget
  • Stoltzfus, William A., Jr., Second Secretary of Embassy in Jidda
  • Stookey, Robert W., Office of Near Eastern Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State
  • Strauss, Admiral Lewis L., USN (ret.), Chairman, Atomic Energy Commission until June 30, 1958; Consultant to the President, Secretary of Commerce November 13, 1958–June 30, 1959
  • Symmes, Harrison M., Special Assistant to the Assistant Secretary of State for Near Eastern, South Asian, and African Affairs (Near Eastern and South Asian Affairs after August 20, 1958)
  • al-Tariki, Abdullah, Director-General, Saudi Arabian Petroleum Affairs; Minister of Oil and Mineral Resources from December 1960
  • Taylor, General Maxwell D., USA, Chief of Staff, U.S. Army
  • Thacher, Nicholas G., First Secretary of the Embassy in Iran until August 1958; from June 1959, Deputy Director, Office of Near Eastern Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State
  • Trevelyan, Sir Hugh, British Ambassador to Iraq
  • Tubaishi, Abdullah, Saudi Arabian Keeper of the Privy Purchase
  • Twining, General Nathan F., USAF, Chairman, Joint Chiefs of Staff until August 1960
  • Waggoner, Edward L., Office of Near Eastern Affairs, Bureau of Near Eastern, South Asian, and African Affairs (Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs after August 20, 1958), Department of State
  • Wahl, Theodore A., Office of Near Eastern Affairs, Bureau of Near Eastern, South Asian, and African Affairs (Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs after August 20, 1958), Department of State
  • Wailes, Edward T., Ambassador to Iran, June 1958–June 1961
  • Walmsley, Walter N., Jr., Deputy Assistant Secretary of State for International Organization Affairs until October 1958; thereafter Ambassador to Tunisia
  • Warren, Fletcher, Ambassador to Turkey March 7, 1956–November 15, 1960
  • Waugh, Samuel C, President of the Export-Import Bank
  • White, General Thomas D., Chief of Staff of the United States Air Force
  • Wilcox, Francis O., Assistant Secretary of State for International Organization Affairs
  • Wilkins, Fraser, Minister-Counselor of the Embassy in Iran
  • Wilson, Evan M., member of Policy Planning Staff, Department of State, from October 1959
  • Wisner, Frank, Deputy Director for Plans, Central Intelligence Agency until 1959
  • Wright, Sir Michael, British Ambassador to Iraq
  • Wright, Thomas K., Counselor of the Embassy in Jordan January 1958–August 1959; thereafter Director of the Office of Near East and South Asian Regional Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State
  • Yassim, Yusuf, adviser to King Saud
  • Yost, Charles W., Ambassador to Syria until February 28, 1958; Ambassador to Morocco from July 16, 1958
  • Zorlu, Fatin Rustu, Foreign Minister of Turkey