List of Persons

  • Abzug, Bella Savitzky, Democratic Representative from New York
  • Aherne, Richard W., Executive Assistant, Office of the Secretary of State
  • Allan, Virginia R., Deputy Assistant Secretary of State for Public Affairs; member, informal Working Group on the International Women’s Year; Alternate U.S. Representative to the World Conference of the International Women’s Year
  • Allen, Ward P., Office of the Deputy Special Assistant to the Secretary of State for Population Matters
  • Allende, Salvador, President of Chile until September 11, 1973
  • Antippas, Andrew F., Laos and Cambodia Directorate, Bureau of East Asian and Pacific Affairs, Department of State
  • Armstrong, Anne, Counselor to the President, White House Office for Women’s Programs, 1973 and 1974; Alternate U.S. Representative to the United Nations World Conference of the International Women’s Year
  • Ash, Roy L., Assistant to the President until 1974; Director, Office of Management and Budget from February 2, 1973 until February 3, 1975
  • Atherton, Alfred L., Jr., Assistant Secretary of State for Near Eastern and South Asian Affairs
  • Bacon, Ruth, Director, United States Center for the International Women’s Year; Adviser to the U.S. Delegation to the United Nations World Conference of the International Women’s Year
  • Baker, John A., Director, Office of United Nations Political Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Barbour, Robert E., Special Assistant to the Under Secretary of State for Political Affairs
  • Barnes, Harry G., U.S. Ambassador to Romania
  • Baroody, Jamil Murad, Saudi Arabian Ambassador to the United Nations
  • Bennett, William Tapley (Tap), Jr., Deputy U.S. Representative to the United Nations
  • Bettauer, Ronald J., United Nations Affairs Division, Office of the Legal Adviser, Department of State
  • Billo, Charles G., Food Policy Division, Office of Food Policy and Programs, International Resources and Food Policy, Bureau of Economic and Business Affairs, Department of State
  • Birnbaum, Philip, Assistant Administrator, Bureau for Program and Policy Coordination, U.S. Agency for International Development
  • Blake, Robert Orris, Deputy Assistant Secretary of State for International Organization Affairs
  • Blanchard, Francis, Director-General, International Labor Organization from November 1973
  • Blaney, John, Office of Development Finance, International Finance and Development Division, Bureau of Economic and Business Affairs, Department of State
  • Bodine, Barbara K., Executive Secretariat, Department of State
  • Boeker, Paul H., Policy Planning Staff, Office of the Secretary of State until July 1974; thereafter Deputy Assistant Secretary of State for International Finance and Development, Bureau of Economic and Business Affairs
  • Boerner, Michael P., Chief, Food Policy Division, Office of Food Policy and Programs, International Resources and Food Policy, Bureau of Economic and Business Affairs, Department of State
  • Borg, C. Arthur, Deputy Under Secretary of State for Management until June 1975; Deputy Executive Secretary, Department of State from June 1975; Executive Secretary, Department of State from July 12, 1976
  • Borg, Parker W., Office of the Director General of the Foreign Service, Deputy Under Secretary of State for Management
  • Boumediene, Houari, President of the Revolutionary Council, People’s Democratic Republic of Algeria
  • Bouteflika, Abdelaziz, Algerian Minister of Foreign Affairs, President of the 29th United Nations General Assembly, President of the Seventh Special Session of the United Nations General Assembly
  • Bray, Charles W. III, Deputy Assistant Secretary of State for Public Affairs
  • Brazeal, Aurelia E., Secretariat Staff, Executive Secretariat, Department of State
  • Brezhnev, Leonid, General Secretary of the Communist Party, Union of Soviet Socialist Republics
  • Brown, L. Dean, U.S. Ambassador to Jordan from September 1970 until November 1973; Deputy Under Secretary of State for Management from December 1973
  • Brunthaver, Carroll G., Assistant Secretary of Agriculture for International Affairs and Commodity Programs until January 31, 1974
  • Buffum, William Burnside, Deputy Assistant Secretary of State for International Organization Affairs from February 1974
  • Burgess, Harrison W., Office of International Conferences, Bureau of International Organization Affairs, Department of State; Secretary of the U.S. Delegation to the United Nations World Conference of the International Women’s Year
  • Burke, J. Grant, Office of the Special Assistant to the Secretary of State for Population Matters
  • Burke, J. Herbert, Republican Representative from Florida; member, U.S. Delegations to the United Nations Development Program and the United Nations General Assembly in 1975
  • Bush, George H.W., U.S. Representative to the United Nations until January 18, 1973
  • Butler, Malcolm H., staff member for International Economic Affairs, National Security Council
  • Butz, Earl L., Secretary of Agriculture until October 4, 1976
  • Byrnes, Paul J., Agency Director, Agriculture Division, Office of International Development Assistance, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Callaghan, Leonard James, British Foreign Secretary from March 1974 until March 1976, thereafter British Prime Minster
  • Campbell, J. Phil, Under Secretary of Agriculture
  • Cannon, James M., Assistant to the President for Domestic Affairs and Executive Director of the Domestic Council from March 1975
  • Cargo, William I., Planning and Coordination Staff, Department of State
  • Carrillo-Flores, Antonio, Secretary-General, World Population Conference
  • Caselles-Leal, Roberto, Mexican Minister to the United States
  • Casey, Edward A., Jr., Technical Secretary, Office of the Senior Adviser to the Secretary of State and coordinator of U.S. participation in the United Nations World Food Conference
  • Casey, William J., Under Secretary of State for Economic and Agricultural Affairs from February 2, 1973 until March 14, 1974
  • Cavanaugh, Louis N., Jr., Science and Technology Directorate, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Chase, Robert W., Regional Political Adviser, Regional Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State
  • Claxton, Philander P. Jr., Special Assistant to the Secretary of State for Population Matters
  • Cobb, Carroll E., Directorate for Agriculture, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Connor, James E., Staff Secretary and Secretary to the Cabinet, Executive Office of the President
  • Cooper, Charles A., Assistant to the President for International Economic Affairs from May 1973 until August 1974; Assistant Secretary of the Treasury for International Affairs from August 1974 until December 1975; U.S. Representative to the International Bank for Reconstruction and Development from December 1975
  • Corte, Arthur B., Office of United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Dale, Francis L., Representative to the U.S. Mission to the European Office of the United Nations and Other International Organizations, Geneva
  • Davis, Nathaniel, Assistant Secretary of State for African Affairs
  • De Palma, Samuel, Assistant Secretary of State for Bureau of International Organization Affairs
  • Donnelly, Francis, Deputy Executive Director, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Donovan, John, Analyst, Office of Strategic and General Research, Bureau of Intelligence and Research, Department of State
  • Draper, William Henry, Jr., honorary chairman, Population Crisis Committee; special consultant, International Planned Parenthood Federation; U.S. Representative to the United Nations Population Commission; special consultant, United Nations Fund for Population Activities
  • Duemling, Robert W., Executive Assistant, Office of the Deputy Secretary of State
  • Dunlop, John T., Secretary of Labor from March 18, 1975 until January 31, 1976
  • Eagleburger, Lawrence S., Executive Assistant to the Secretary of State from October 1973 until February 1975; Acting Deputy Assistant Secretary of State for Management from February until May 1975; thereafter Assistant Secretary of State for Management
  • Eaton, William F., Office of Southern African Affairs, Bureau of African Affairs, Department of State
  • Eberle, William D., Special Representative for Trade Negotiations, Executive Office of the President until 1975
  • Echeverria Alvarez, Luis, President of Mexico until December 1976
  • Einaudi, Luigi R., Policy Planning Staff, Department of State
  • Eltz, Regina M., Operations Center, Executive Secretariat, Department of State
  • Enders, Thomas O., Deputy Chief of Mission and Chargé d’Affaires in Phenom Penh from September 5, 1973 until March 14, 1974; Assistant Secretary of State for Economic and Business Affairs, Department of State from June 30, 1974 until December 22, 1975; thereafter U.S. Ambassador to Canada
  • Eliot, Theodore L., Special Assistant to the Secretary of State and Executive Secretary
  • Ferguson, Clarence Clyde, Jr., Deputy Assistant Secretary of State for African Affairs, U.S. Representative to the United Nations Economic and Social Council
  • Finney, John D., Jr., Vietnam Directorate, Bureau of East Asian and Pacific Affairs, Department of State
  • Flanigan, Peter M., Executive Director, Council on International Economic Policy, Executive Office of the President
  • Ford, Gerald R., Republican Congressman from Michigan until 1973; House Minority Leader until 1973; Vice President of the United States from October 13, 1973 until August 8, 1974; President of the United States from August 8, 1974 until January 20, 1977
  • Forman, Douglas, Chief, Programs, Operations, and Evaluation Division, Coordinator for Multilateral Development Programs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Forster, Richard D., Office of United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Fraser, Arvonne, former President, Women’s Equity Action League; Alternate U.S. Representative to the United Nations World Conference of the International Women’s Year
  • Fraser, Donald MacKay, Democratic Representative from Minnesota; Chairman, Subcommittee on International Organizations and Movements, Committee on Foreign Affairs; Congressional Adviser to the U.S. Delegation to the United Nations Human Rights Commission and to the U.S. Delegation to the Third United Nations Conference on the Law of the Sea; Member of United States delegation to the Seventh Special Session and the 30th Session of the United Nations General Assembly
  • Frey, James M., Office of Management and Budget, Executive Office of the President
  • Friedan, Betty, women’s rights activist, founding member and President of the National Organization for Women from 1966 until 1970
  • Frisen, Carl M., Chief, Population Division, Economic Commission for Asia and the Far East
  • Froebe, John A., Jr., staff member for East Asia and Pacific Affairs, National Security Council
  • Fulbright, James William, Democratic Senator from Arkansas; Chairman, Committee on Foreign Relations
  • Garment, Leonard, U.S. Representative to the Human Rights Commission ofthe United Nations Economic and Social Council
  • de Gaulle, Charles, former President of the Republic of France
  • Giffler, Lydia K., Office of Economic Research and Analysis, Bureau of Intelligence and Research, Department of State
  • Gifford, Claude W., Director of Communications, Department of Agriculture
  • Giscard ďEstaing, Valéry, President of the French Republic from May 19, 1974
  • Gjurich, Gilda Bojorquez, member, National Commission on the Observance of the International Women’s Year
  • Gonzales Galvez, Sergio, Director of International Organization Affairs, Mexican Secretariat of Foreign Relations
  • Goodin, Joan, Assistant Director, International Affairs Department, Brotherhood of Railway, Airline, Steamship Clerks, Freight Handlers, Express and Station Employees; Alternate U.S. Representative to the United Nations World Conference of the International Women’s Year
  • Goott, Daniel, Special Assistant, Labor and United Nations Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Granger, John, Deputy Director, Bureau of International Scientific and Technological Affairs, Department of State
  • Green, Marshall, Coordinator for Population Affairs, Bureau of Oceans and International Environmental and Scientific Affairs, Department of State from September 1975
  • Gromyko, Andrei A., Soviet Minister of Foreign Affairs
  • Grossman, Lawrence M., Office of International Conferences, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Guiringaud, Louis de, French Ambassador to the United Nations
  • Habib, Philip Charles, Deputy Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs from September 1974; Under Secretary of State for Political Affairs from July 1976
  • Hartman, Arthur A., Assistant Secretary of State for European Affairs
  • Hannah, John, Administrator, U.S. Agency for International Development in 1973; Deputy Secretary General, World Food Conference in 1974; Executive Director General, World Food Council from January 1975
  • Heater, Russell, Agency Director for Labor and Women, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Heath, Edward, British Prime Minister until March 1974
  • Heckler, Margaret M., Republican Representative from Massachusetts
  • Helman, Gerald B., Director, Office of United Nations Political Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Helms, Richard, Director of Central Intelligence until February 1973
  • Hendsch, Shirley B., Agency Director, International Women’s Program, Bureau of International Organization Affairs, Department of State; Adviser to the U.S. Delegation to the United Nations World Conference of the International Women’s Year
  • Hennessy, John M., Assistant Secretary of the Treasury for International Affairs until June 30, 1974
  • Herter, Christian A., Jr., Special Assistant to the Secretary of State, and Director, Office of Environmental Affairs, Bureau of International Scientific and Technological Affairs, Department of State; Alternate U.S. Representative to the World Population Conference
  • Herz, Martin F., Deputy Assistant Secretary of State for International Organization Affairs until February 1974
  • Hinton, Deane R., Deputy Director, Council on International Economic Policy, Executive Office of the President
  • Hitchcock, Maxine, consultant to the United States Center for the International Women’s Year
  • Hoganson, Jerome L., staff officer, Executive Secretariat, Department of State
  • Holton, Lynwood, Assistant Secretary of State for Congressional Relations from February 1974
  • Horan, Harold E., senior staff member, National Security Council
  • Hormats, Robert, senior staff member for International Economic Affairs, National Security Council
  • Houphët-Boigny, Félix, President of Republic of Cote ďIvorie
  • Hummel, Arthur William, Jr., Acting Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs from July until September 1974, Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs from July 12, 1976
  • Humphrey, Hubert Horatio, Jr., Democratic Senator from Minnesota; member, Committee on Foreign Relations
  • Hutar, Patricia, U.S. Representative to the United Nations Commission on the Status of Women, United Nations Economic and Social Council; member, National Commission on the Observance of the International Women’s Year; head of U.S. Delegation to the United Nations World Conference on the International Women’s Year
  • Hyland, William G., Director, Bureau of Intelligence and Research, Department of State until November 17, 1975, thereafter Assistant to the President and Deputy National Security Adviser
  • Ingersoll, Robert Stephen, Chairman, National Security Council Under Secretaries Committee; Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs from February until July 10, 1974; Deputy Secretary of State from July 10, 1974 until March 31, 1976
  • Jenkins, Kempton B., Deputy Assistant Secretary of State for Congressional Relations
  • Jonnes, Lloyd, Special Assistant, Office of the Administrator, U.S. Agency for International Development
  • Jova, Joseph John, U.S. Ambassador to Mexico from January 1974
  • Katz, Julius, Deputy Assistant Secretary of State for International Resources and Food Policy, Bureau of Economic and Business Affairs
  • Kaunda, Kenneth, President of the Republic of Zambia
  • Keesling, Karen, Director, White House Office for Women’s Programs
  • Kennedy, Edward M., Democratic Senator from Massachusetts
  • Kieffer, Jarold A., Assistant Administrator, Bureau for Population and Humanitarian Assistance, Agency for International Development
  • Kim Chong-p’il, Prime Minister of the Republic of Korea until December 19, 1975
  • Kim Il-Sŏng, President of the Democratic People’s Republic of Korea
  • Kimball, John W., Officer-in-Charge, Security and Political Affairs, Office of United Nations Political Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Kissinger, Henry A., Assistant to the President for National Security Affairs until November 3, 1975; Secretary of State from September 22, 1973
  • Kitchen, Robert W., Jr., Deputy Permanent U.S. Representative to the United Nations Economic and Social Council
  • Kratzer, Myron B., Deputy Assistant Secretary of State for Nuclear Energy and Energy Technology Affairs, Bureau of Oceans and International Environmental and Scientific Affairs, Department of State
  • Krebs, Sheldon, Office of United Nations Political Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Kriebel, Wesley P., Director, Office of Multilateral Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Kubisch, Jack B., Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
  • Lafontant, Jewel, Deputy Solicitor General, Department of Justice; U.S. Representative to the World Conference of the International Women’s Year
  • Laise, Carol C., Assistant Secretary of State for Public Affairs until April 1975, thereafter Director General of the Foreign Service, Department of State
  • Lall, K.B., Indian Ambassador to the European Economic Community, member of the Indian Delegation to the United Nations General Assembly Sixth Special Session
  • Lawton, Frederick H., Office of United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Leone, Giovanni, President of the Italian Republic
  • Lewis, Samuel W., Deputy Director, Policy Planning Staff, Department of State until November 1975; Assistant Secretary of State for International Organization Affairs from December 1975
  • Lindh, Patricia Sullivan., Special Assistant to the President for Women,from December 1974 until March 1976, thereafter Deputy Assistant Secretary, Bureau of Educational and Cultural Affairs, Department of State
  • Lon Nol, President of Cambodia (Khmer Republic) until April 1, 1975
  • Lopez Michelsen, Alfonso, President of the Republic of Colombia
  • Lord, Winston, Director, Policy Planning Staff, Department of State
  • Lorenz, Joseph, Deputy Director, Geographic Affairs, Office of United Nations Political Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Luers, William H., Deputy Assistant Secretary for Inter-American Affairs, Department of State
  • Lynch, Thomas J., staff assistant, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • M’Bow, Amadou-Mahtar, Director-General, United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organisation from 1974
  • Macomber, William B., Jr., Deputy Under Secretary of State for Management until March 1973
  • Malik, Jacob A., Soviet Permanent Representative to the United Nations
  • Marcy, Mildred K., Advisor, Program Coordination Staff, Office of Policy and Plans, United States Information Agency until 1973; thereafter Executive Director, National Commission on the Observance of the International Women’s Year; Coordinator for International Women’s Year, Office of the Deputy Secretary of State
  • Marei, Sayed Ahmed, Secretary General, United Nations World Food Conference, 1974
  • Marshall, Jim B., Office of the Coordinator for Multilateral Development Programs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Martens, Robert J., Director, Office of Regional Affairs, Bureau of East Asian and Pacific Affairs, Department of State
  • Martin, Edwin McCammon, Senior Adviser to the Secretary of State and coordinator of U.S. participation in the United Nations World Food Conference
  • Maw, Carlyle E., Deputy Legal Adviser, Department of State from October 1973 until July 1974; Under Secretary of State for Security Assistance from July 1974; Acting Special Representative for the Law of the Sea Conference and Chief of U.S. Delegation from August 21 until December 10, 1975
  • Maymi, Carmen, Director, Women’s Bureau, Department of Labor; Alternate U.S. Representative to the United Nations World Conference of the International Women’s Year
  • McCormack, John William, Democratic Representative from Massachusetts, Speaker of the House of Representatives from 1961 until 1970
  • McDonald, John W., Jr., Coordinator for Multilateral Development Programs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • McFarlane, Robert C. (Bud), Military Assistant to the Assistant to the President for National Security Affairs, National Security Council
  • McNamara, Robert, President, International Bank for Reconstruction and Development
  • McNeil, Francis J., Alternate U.S. Representative, Permanent Mission of the United States to the Organization of American Sates, Bureau of Inter-American Affairs, Department of State
  • McNutt, Louise, United Nations Adviser, Office of Regional Affairs, Bureau of East Asian and Pacific Affairs, Department of State
  • Meany, George, President, American Federation of Labor and Congress of Industrial Organizations
  • Meir, Golda, Israeli Prime Minister until June 3, 1974
  • Menter, Sanford, Executive Director, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Meyers, Howard, Director, Office of Strategic and General Research, Bureau of Intelligence and Research, Department of State
  • Miller, Robert H., Deputy Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs
  • Mills, John L., Agency Director for Agriculture, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Mink, Patsy Takemoto, Democratic Representative from Hawaii
  • Moen, Harlan G., Office of Western European Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Moffatt, Jay P., Deputy Executive Secretary, Executive Secretariat, Office of the Secretary of State
  • Monsma, George N., International Operations Adviser, Permanent Mission of the United States to the Organization of American States, Bureau of Inter-American Affairs, Department of State and during 1976 also attached to the Office of Regional Political Programs and the Office of Policy Planning and Coordination, Bureau of Inter-American Affairs, Department of State
  • Montgomery, James M., Office of Soviet Union Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Morey, Roy D., Deputy Assistant Secretary of State for International Organization Affairs
  • Morris, Robert J., senior staff sember, Council on International Economic Policy, Executive Office of the President
  • Moynihan, Daniel Patrick, U.S. Representative to the United Nations from June 30, 1975 until February 2, 1976
  • Murray, Richard W., Deputy Assistant Secretary of State for Budget and Finance, Bureau of Administration
  • Neidle, Alan F., Special Assistant Director, Policy Planning and Reports Staff, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Nelson, Clifford R., Deputy Special Assistant to the Secretary of State for Population Matters
  • Neubert, Joseph W., Planning and Coordination Staff, Department of State
  • Nixon, Richard M., President of the United States, until August 9, 1974
  • Nozigilia, Edward Peter, Agency Director for Health and Drug Control, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Ortiz, Frank V., Jr., Deputy Executive Secretary, Executive Secretariat, Department of State
  • Paarlberg, Donald, Director of Economic Research, Department of Agriculture
  • Pak Chōng-hūi, President of the Republic of Korea
  • Palmer, Alison, Agency Director for Labor and Women, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Palmer, Robie M.H., Policy Planning Staff, Office of the Secretary of State
  • Palmer, Stephen E., Director, Regional Affairs Division, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State
  • Parker, Daniel, Administrator, U.S. Agency for International Development, Co-head until June 21, 1975 of the U.S. Delegation to the World Conference on the International Women’s Year
  • Parker, Richard, U.S. Ambassador to Algeria from December 18, 1974
  • Passman, Otto Ernest, Democratic Representative from Louisiana
  • Pelcovits, Nathan, Special Assistant and Director, Policy Planning and Reports Staff, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Percy, Charles, Republican Senator from Illinois, Congressional Adviser to the U.S. Delegation to the United Nations World Conference of the International Women’s Year
  • Pérez Guerrero, Manuel, Venezuelan Minister of State for International Economic Affairs
  • Perry, Stephanie, Directorate of Regional Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State
  • Persinger, Mildred, member, National Commission on the Observance of the International Women’s Year; Organizing Chairperson, Tribune of the World Conference on the International Women’s Year
  • Peterson, Russell W., Deputy Head of U.S. Delegation to the World Population Conference in 1974; Chairman, Council on Environmental Quality from November 30, 1973 until September 4, 1976
  • Placke, James A., Director, Office of International Commodities, Bureau of Economic and Business Affairs, Department of State
  • Poole, Richard Armstrong, Office of the Coordinator for Multilateral Development Programs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Popper, David Henry, Deputy Assistant Secretary of State for International Organization Affairs, Department of State
  • Porter, William James, Under Secretary of State for Political Affairs from February 1973 until February 1974
  • Rahal, Abdellatif, Algerian Permanent Representative to the United Nations
  • Ranard, Donald L., Director, Korean Affairs, Bureau of East Asian and Pacific Affairs, Department of State
  • Ravenholt, R.T., Director, Office of Population, Bureau for Population and Humanitarian Assistance, U.S. Agency for International Development
  • Ribicoff, Abraham Alexander, Democratic Senator from Connecticut; Chairman, Government Operations Committee
  • Richardson, John, Jr., Assistant Secretary of State for Educational and Cultural Affairs
  • Rives, Lloyd M., Director, Laos and Cambodia, Bureau of East Asian and Pacific Affairs, Department of State
  • Robinson, Charles W., Under Secretary of State for Economic Affairs until April 9, 1976; thereafter Deputy Secretary of State
  • Rodman, Peter Warren, staff assistant to the Assistant to the President for National Security Affairs
  • Rogers, William D., Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs and United States Coordinator, Alliance for Progress, Department of State, from October 1974 until June 1976; Under Secretary of State for Economic Affairs from June 1976
  • Rogers, William P., Secretary of State until September 3, 1973
  • Ross, Norman E., Assistant Director for Natural Resources, Domestic Council, Executive Office of the President
  • Rosenberg, Richard J., Vietnam Directorate, Bureau of East Asian and Pacific Affairs, Department of State
  • Rosenthal, James, D., Director, Vietnam, Laos, and Cambodia Affairs, Bureau of East Asian and Pacific Affairs, Department of State
  • Rothenberg, Morris, Deputy Director, Office of Untied Nations Political Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Roy, Stapelton J., Office of Soviet Union Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Ruckelshaus, Jill, presiding officer, National Commission on the Observance of the International Women’s Year, U.S. Representative to the World Conference of the International Women’s Year
  • Ruser, Claus W., Deputy Director for Policy Analysis and Resources, Planning and Coordination Staff, Department of State
  • Rush, Kenneth, Deputy Secretary of State from February 2, 1973 until May 29, 1974; Acting Secretary of State from September 3, 1973 until September 22, 1973; Chairman of the National Security Council Under Secretaries Committee
  • Salas, Rafael M., Executive Director, United Nations Fund for Population Activities
  • Sanders, Irving L., Adviser on Economic and Social Affairs, U.S. Mission to the United Nations
  • Scali, John P., U.S. Representative to the United Nations from February 20, 1973 until June 29, 1975
  • Schaller, Charles W., Office of United Nations Political Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Schaufele, William E., Jr., Senior Adviser to the U.S. Representative to the United Nations
  • Schiff, Stanley D., Director, Regional Affairs Office, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State
  • Schwebel, Stephen M., Deputy Legal Adviser, Department of State
  • Scowcroft, Brent, Deputy Assistant to the President for National Security Affairs until November 3, 1975; Assistant to the President for National Security Affairs from November 3, 1975
  • Salim, Salim Ahmed, Tanzanian Permanent Representative to the United Nations
  • Scranton, William W., U.S. Representative to the United Nations from March 5, 1976
  • Searing, Richard C., Labor and Social Affairs Adviser, Regional Affairs Office, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State
  • Seelye, Talcott W., Deputy Assistant Secretary of State for African Affairs, Department of State
  • Seidman, L. William, Assistant to the President for Economic Affairs, Executive Director of the Economic Policy Board, Executive Office of the President
  • Selassie, Haile, Emperor of Ethiopia until 1974
  • Semakis, Larry W., Regional Affairs Office, Bureau of East Asian and Pacific Affairs, Department of State
  • Service, Robert E., Chief, Food Freedom Division, Office of International Commodities, Bureau of Economic and Business Affairs, Department of State
  • Shlaudeman, Harry W., Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs and United States Coordinator, Alliance for Progress, Department of State, from June 1973 until April 1975; U.S. Ambassador to Venezuela until June 1976; Deputy Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs from June 1976
  • Sherer, Albert William, Jr., Deputy U.S. Representative on the United Nations Security Council
  • Sihanouk, Norodom, head of state, Cambodia
  • Silberman, Laurence, U.S. Ambassador to Yugoslavia and Special Presidential Envoy on International Labor Organization Affairs
  • Simmons, Robert R., Directorate of Population Affairs, Office of Environmental and Population Affairs, Bureau of Oceans and International Environmental and Scientific Affairs, Department of State
  • Simon, William E., Secretary of the Treasury from May 1974
  • Sipila, Helvi, Assistant Secretary-General, United Nations, and Secretary-General of the World Conference of the International Women’s Year
  • Sisco, Joseph J, Under Secretary of State for Political Affairs from February 19, 1974 until June 30, 1976; Acting Chairman of the National Security Council Under Secretaries Committee
  • Slezak, Lester P., Labor Adviser, Office of Inter-African Affairs, Bureau of African Affairs, Department of State
  • Smith, Ian Douglas, President of the Republic of Rhodesia
  • Smith, Robert S., staff member for Africa and United Nations Affairs, National Security Council from September 1976
  • Sonnenfeldt, Helmut, member, National Security Council staff until January 1974; Counsellor, Department of State from January 1974
  • Sorenson, Roger A., Special Assistant, Office of the Under Secretary of State for Economic Affairs
  • Souvanna Phouma, Lao Prime Minister until 1975
  • Speh, Christopher T., Office of Multilateral Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Spengler, William F., Deputy Special Assistant to the Secretary of State for Population Matters
  • Spotts, Frederic N., Special Assistant, Office of the Deputy Under Secretary of State for Management
  • Springsteen, George Stoney, Jr., Special Assistant to the Secretary of State and Executive Secretary
  • Stavropoulos, Constantin A., Legal Counsel of the United Nations
  • Stearns, Monteagle, Deputy Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs
  • Steiner, Steven E., Operations Center, Executive Secretariat, Department of State
  • Stowe, Ronald F., Assistant Legal Adviser for United Nations Affairs, Office of the Legal Adviser, Department of State from January 1974
  • Stull, Lee Thomson, Deputy Director, Office of United Nations Political Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Sullivan, William H., Deputy Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs
  • Surena, Andre M., Assistant Legal Adviser, Politico-Military Affairs Division, Office of the Legal Adviser, Department of State
  • Taylor, Maxwell D., General (ret.) USA; Presidential adviser on foreign policy and national security issues; member, Population Crisis Committee
  • Taylor, Paul D., Chief, Food Policy Division, Office of Food Policy and Programs, International Resources and Food Policy, Bureau of Economic and Business Affairs, Department of State
  • Tefft, John F., Operations Center, Executive Secretariat, Department of State until July 1975; thereafter Office of United Nations Political Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Thayer, Harry E.T., Deputy Political Counselor, U.S. Mission to the United Nations
  • Tolbert, William R., President of the Republic of Liberia
  • Toussaint, Donald R., Deputy Assistant Secretary of State for International Organization Affairs
  • Townsend, Jayne, President, San Francisco chapter of the National Organization for Women
  • Trevithick, John, Agency Director for Science and Technology, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Tussey, W. Glenn, Office of the Senior Adviser to the Secretary of State and Coordinator of United States participation in the United Nations World Food Conference
  • Tydings, Joseph D., Democratic Senator from Maryland from 1965 until 1971; senior consultant, United Nations Fund for Population activities; Co-chairman, Population Crisis Committee
  • U Thant, Secretary-General of the United Nations from 1961 until 1971
  • Velioties, Nicholas A., Deputy Director, Policy Planning Staff, Department of State
  • Verville, Elizabeth G., Assistant Legal Adviser, East Asian and Pacific Affairs, Office of the Legal Adviser, Department of State
  • Vorontsov, Yuli M., Soviet Minister Counselor
  • Vunovic, Xenia, Office of United Nations Political Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Waldheim, Kurt, Secretary-General of the United Nations
  • Walker, Julius W., Jr., Regional Affairs Officer, Office of Inter-African Affairs, Bureau of African Affairs, Department of State
  • Walters, Harry, Assistant Executive Director, World Food Council
  • Washburn, John, Office of Multilateral Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State
  • Weinberger, Caspar W., Secretary of Health, Education, and Welfare from February 8, 1973 until August 10, 1975
  • Weiss, Leonard, Deputy Director for Functional Research, Bureau of Intelligence of Research, Department of State
  • Wenzel, Robert H., Director for Vietnam, Bureau of East Asian and Pacific Affairs, Department of State
  • Westmoreland, William Charles, General (ret.), USA; member, Population Crisis Committee
  • White, Barbara P., Alternate U.S. Representative to the United Nations for Special Political Affairs, Alternate U.S. Representative to the United Nations World Conference of the International Women’s Year
  • Whiting, John D., Multilateral Affairs Officer for Inter-African Affairs, Bureau of African Affairs, Department of State
  • Williams, Maurice, Deputy Administrator, U.S. Agency for International Development
  • Wilson, James Harold, British Prime Minister from March 1974 until March 1976
  • Wisner, Frank G., III, Office of the Under Secretary for Political Affairs from August 1975 until July 1976; thereafter Director, Office of Southern African Affairs, Bureau of African Affairs, Department of State
  • Witt, Lawrence W., Office of Economic Research and Analysis, Directorate for Functional Research, Bureau of Intelligence and Research, Department of State
  • Wood, Dennis H., Office of Management and Budget, Executive Office of the President until January 1975; Executive Assistant, Under Secretary of State for Economic Affairs until June 1976; thereafter Executive Assistant, Office of the Deputy Secretary of State
  • Wright, Marshall, Assistant Secretary of State for Congressional Relations
  • Zimmerman, Warren, Policy Planning Staff, Bureau of European Affairs, Department of State