[Page XXI]

Persons

  • Abrasimov, Pyotr A., Soviet Ambassador to the German Democratic Republic
  • Akalovsky, Alexander, interpreter, Department of State
  • Aldrich, George H., Deputy Legal Adviser, Department of State
  • Aleksandrov-Agentov, Andrei A., Member of the Secretariat of the General Secretary, Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union (Brezhnev’s foreign policy adviser)
  • Allon, Yigal, Israeli Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs
  • Anderson, Robert, Special Assistant to the Secretary of State for Press Relations (Department of State spokesman)
  • Arbatov, Georgi A., Director of the Institute of the United States of America, Russian Academy of Sciences; also Senior Foreign Policy Advisor of the Foreign Department of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union
  • Armitage, John A., Deputy Assistant Secretary of State for European Affairs
  • Ash, Roy L., Director of the Office of Management and Budget
  • al-Asad (Assad), Hafez, Syrian President
  • Atherton, Alfred L., “Roy,” Jr., Assistant Secretary of State for Near Eastern and South Asian Affairs
  • Barry, Robert L., Deputy Director of the Office of Soviet Union Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Bell, Richard, Assistant Secretary of Agriculture for International Affairs and Commodity Programs
  • Bhutto, Zulfikar Ali, Pakistani Prime Minister
  • Blackwell, Robert J., Assistant Secretary of Commerce for Maritime Affairs
  • Blackwill, Robert D., Special Assistant to the Counselor of the Department of State
  • Blake, Robert O., Deputy Assistant Secretary of State for International Organization Affairs
  • Borg, C. Arthur, Special Assistant to the Secretary of State and Executive Secretary of the Department of State from July 12, 1976
  • Borg, Parker, Special Assistant to the Secretary of State
  • Boverie, Richard T., Major General, USAF, Senior Member of the National Security Council Staff and Director for Program Analysis from November 1975
  • Brandt, Willy, Chairman of the Social Democratic Party of (West) Germany; former Chancellor of the Federal Republic of Germany
  • Bremer, L. Paul, III, Special Assistant to the Secretary of State
  • Brezhnev, Leonid I., General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union
  • Brown, George S., General, USAF, Chairman of the Joint Chiefs of Staff
  • Brown, L. Dean, Deputy Under Secretary of State for Management until February 23, 1975
  • Buffum, William B., Assistant Secretary of State for International Organization Affairs until December 18, 1975
  • Bunker, Ellsworth, Ambassador at Large; Chief of the U.S. Delegation to the Geneva Peace Conference on the Middle East
  • Burns, Arthur, Chairman of the Federal Reserve Board
  • Bush, George H.W., Head of the U.S. Liaison Office in Beijing (Peking) from October 21, 1974 until December 7, 1975; Director of Central Intelligence from January 30, 1976
  • Butler, Malcolm, Staff Member of the Office of International Economic Affairs (responsible for trade, East-West economic issues, aviation, and maritime issues), National Security Council staff
  • Butz, Earl L., Secretary of Agriculture until October 4, 1976
  • Byrd, Harry F., Jr., Senator (I–Virginia)
  • Byrd, Robert C., Senator (D–West Virginia)
  • Calhoun, Jesse M., President of the Marine Engineers’ Beneficial Association
  • Callaghan, James, British Foreign Secretary until April 5, 1976; thereafter, Prime Minister
  • Carter, James E., “Jimmy,” Governor of Georgia until 1975; candidate for the 1976 Democratic nomination for President from December 12, 1975; nominee of the Democratic Party for President from July 14, 1976; President-elect from November 2, 1976
  • Castro, Fidel, Premier of Cuba
  • Ceauşescu, Nicolai, General Secretary of the Central Committee of the Romanian Communist Party and Chairman of the State Council of the Socialist Republic of Romania
  • Cederberg, Elford Albin, “Al,” member, U.S. House of Representatives (R–Michigan)
  • Cheney, Richard B., Deputy Assistant to the President until November 1975; thereafter, Assistant to the President (White House Chief of Staff)
  • Chernenko, Konstantin U., Chief of the General Department in the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union; also Full Member of the Central Committee
  • Chou En-lai. See Zhou Enlai.
  • Church, Frank F., III, Senator (D–Idaho); from March until June 1976, candidate for the 1976 Democratic nomination for President
  • Clements, William P., Jr., Deputy Secretary of Defense
  • Clerides, Glafkos I., acting President of Cyprus until December 1974
  • Clift, A. Denis, Senior Staff Member of the Office of Europe, Canada, and Ocean Affairs, National Security Council Staff
  • Connally, John B., Jr., Secretary of the Treasury from 1971 until 1972
  • Culver, John C., Senator (D–Iowa) from January 3, 1975
  • Davis, Jeanne W., National Security Council Staff Secretary (Director of the National Security Council Secretariat)
  • Davis, Nathaniel, Assistant Secretary of State for African Affairs from April 2 until December 18, 1975; thereafter, Director General of the Foreign Service
  • De Gaulle, Charles, President of France from 1944 until 1947, and from 1959 until 1969
  • Deng Xiaoping (Teng Hsiao-p’ing), Vice Premier of the State Council of the People’s Republic of China
  • Denktash, Rauf Raif, President of the Turkish Cypriot Federated State from February 13, 1975
  • Dinitz, Simcha, Israeli Ambassador to the United States
  • Dobrynin, Anatoly F., Soviet Ambassador to the United States; Full Member of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union
  • Dulles, John Foster, Secretary of State from 1953 until 1959
  • Dunlop, John T., Secretary of Labor from March 18, 1975 until January 31, 1976
  • Eagleburger, Lawrence S., Executive Assistant to the Secretary of State; also Deputy Under Secretary of State for Management from May 14, 1975
  • Eberle, William D., Special Representative for Trade Negotiations until December 24, 1974; also Executive Director of the Council on International Economic Policy
  • Elliott, David D., Senior Staff Member of the Office of Scientific Affairs, National Security Council Staff
  • Ellsworth, Robert F., Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs until December 22, 1975; thereafter Deputy Secretary of Defense
  • Enders, Thomas O., Assistant Secretary of State for Economic and Business Affairs until December 22, 1975; Ambassador to Canada from February 17, 1976
  • Evans, Rowland, Jr., co-author of syndicated newspaper column with Robert D.S. Novak
  • Fahmy, Ismael, Egyptian Foreign Minister
  • Faisal ibn Abd al-Aziz al-Saud, King of Saudi Arabia until March 25, 1975
  • Feldman, Mark B., Deputy Legal Adviser, Department of State
  • Firyubin, Nikolai Pavlovich, Deputy Foreign Minister of the Soviet Union
  • Fisher, Max M., Detroit businessman and philanthropist
  • Ford, Gerald R., President of the United States; candidate for the 1976 Republican nomination for President from July 8, 1975; nominee of the Republican Party for President from August 19, 1976
  • Fosdick, Dorothy, senior member on the staff (foreign affairs) of Senator Henry Jackson
  • Frelinghuysen, Peter H.B., member, U.S. House of Representatives (R–New Jersey)
  • Friedersdorf, Max L., Assistant to the President for Legislative Affairs
  • Fulbright, J. William, Senator (D–Arkansas); Chairman of the Senate Foreign Relations Committee until January 1975
  • Funseth, Robert L., Special Assistant to the Secretary of State for Press Relations and Spokesman of the Department of State
  • Gammon, Samuel R., Deputy Executive Secretary of the Department of State
  • Garment, Leonard, Special Consultant to the President; Representative on the UN Human Rights Commission from May 1975
  • Garrison, Mark J., Director of the Office of Soviet Union Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Genscher, Hans-Dietrich, Foreign Minister of the Federal Republic of Germany
  • Gierek, Edward, First Secretary of the Central Committee of the Polish United Workers’ (Communist) Party
  • Giscard d’Estaing, Valéry, President of France
  • Gleason, Thomas, “Teddy,” President of the International Longshoreman’s Association
  • Goldman, Nahum, President of the World Jewish Congress
  • Gompert, David C., Special Assistant to the Secretary of State
  • Grechko, Andrei A., Marshal, Soviet Minister of Defense and Member of the Politburo of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union until April 26, 1976
  • Greenspan, Alan, Chairman of the Council of Economic Advisers
  • Gromyko, Andrei A., Soviet Minister of Foreign Affairs and Member of Politburo of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union
  • Habib, Philip C., Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs from September 27, 1974 until June 30, 1976; thereafter, Under Secretary of State for Political Affairs
  • Haig, Alexander M., Jr., General, USA, Assistant to the President (White House Chief of Staff) until September 1974; thereafter, Supreme Commander, North Atlantic Treaty Organization, and Commander in Chief, U.S. European Command
  • Hall, Paul, President of the Seafarers International Union
  • Harriman, W. Averell, Governor of New York from 1955 until 1958
  • Hartman, Arthur A., Assistant Secretary of State for European Affairs
  • Hartmann, Robert T., Counselor to the President
  • Helms, Jesse, Senator (R–North Carolina)
  • Hills, Carla Anderson, Secretary of Housing and Urban Development from March 10, 1975
  • Hinton, Deane R., Deputy Executive Director of the Council on International Economic Policy; Ambassador to Zaire from August 21, 1974 until June 18, 1975 (declared persona non grata); temporarily assigned to the Office of the Under Secretary of State for Economic Affairs; Representative to the European Communities from January 29, 1976
  • Holloway, James L., III, Admiral, USN, Chief of Naval Operations, Joint Chiefs of Staff
  • Holton, A. Linwood, Assistant Secretary of State for Legislative Affairs until January 31, 1975
  • Hormats, Robert D., Senior Member of the Office of International Economic Affairs, National Security Council Staff
  • Hummel, Arthur W., Jr., Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs from July 12, 1976
  • Humphrey, Hubert H., Jr., Senator (D–Minnesota)
  • Hyland, William G., Director of the Bureau of Intelligence and Research, Department of State, until November 24, 1975; thereafter Deputy Assistant to the President for National Security Affairs
  • Iklé, Fred C., Director of the Arms Control and Disarmament Agency
  • Ingersoll, Robert S., Deputy Secretary of State until March 31, 1976
  • Jackson, Henry M., “Scoop,” Senator (D–Washington); from February 1975 until May 1976, also candidate for the 1976 Democratic nomination for President
  • Janka, Leslie A., Senior Member of the Office of Legislative and Public Affairs (press liaison office), National Security Council Staff, until October 1976
  • Javits, Jacob K., Senator (R–New York)
  • Jenkins, Kempton B., Deputy Assistant Secretary of State for Congressional Relations
  • Johnson, Lyndon B., President of the United States from 1963 until 1969
  • Johnson, U. Alexis, Ambassador at Large; Chairman of the U.S. Delegation to the Strategic Arms Limitation Talks (SALT II)
  • Juan Carlos I, King of Spain from November 22, 1975
  • Katz, Julius L., Deputy Assistant Secretary of State for International Resources and Food Policy until September 1976; Assistant Secretary of State for Economic and Business Affairs from September 23, 1976
  • Keating, Kenneth B., Ambassador to Israel until May 5, 1975
  • Kekkonen, Urho, President of Finland
  • Kelly, John H., Politico-Military Affairs Officer, Office of Disarmament and Arms Control, Bureau of Politico-Military Affairs, Department of State, until March 1975; thereafter, Special Assistant to the Counselor of the Department of State
  • Kendall, Donald M., Chairman of Pepsico, Inc.
  • Kennan, George F., U.S. diplomat, political scientist, and historian; Ambassador to the Soviet Union (1952) and Yugoslavia from 1961 until 1963
  • Kennedy, Edward M., Senator (D–Massachusetts)
  • Kennedy, John F., President of the United States from 1961 until 1963
  • Kenyatta, Jomo, President of Kenya
  • Khaddam, Abd al-Halim, Syrian Minister of Foreign Affairs
  • Khalid bin Abdul Aziz, King of Saudi Arabia from March 25, 1975
  • Khrushchev, Nikita S., First Secretary of the Central Committee of the Soviet Communist Party and Chairman of the Soviet Council of Ministers from 1953 until 1964
  • Kirilenko, Andrei S., Secretary of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union and Member of the Politburo of the Central Committee
  • Kirkland, Joseph Lane, Secretary-Treasurer of the AFL–CIO
  • Kissinger, Henry A., Secretary of State; also Assistant to the President for National Security Affairs until November 3, 1975
  • Komplektov, Viktor G., Deputy Chief of the United States of America Department in the Soviet Ministry of Foreign Affairs
  • Kornienko, Georgi M., Chief of the United States of America Department and Member of the Collegium in the Soviet Ministry of Foreign Affairs until October 1975; thereafter Deputy Soviet Minister of Foreign Affairs
  • Kosygin, Alexei N., Chairman (Premier) of the Soviet Council of Ministers; also Member of the Politburo of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union
  • Kovalev, Anatoly G., Deputy Soviet Minister of Foreign Affairs and Head of the Soviet Delegation to the Conference on Security and Cooperation in Europe
  • Kozlov, Mikhail M., Colonel General (Major General), Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Soviet Union
  • Kraft, Joseph, syndicated columnist for the Los Angeles Times
  • Kreisky, Bruno, Chancellor of Austria
  • Kuznetsov, Vasily V., First Deputy Soviet Minister of Foreign Affairs
  • Laird, Melvin R., Secretary of Defense from 1969 until 1973
  • Laise, Carol C., Assistant Secretary of State for Public Affairs until March 27, 1975; thereafter, Director General of the Foreign Service
  • Leigh, Monroe, Legal Adviser of the Department of State from January 21, 1975
  • Lewis, Samuel W., Deputy Director of the Policy Planning Staff, Department of State, until December 1975; Assistant Secretary of State for International Organization Affairs from December 24, 1975
  • Lodal, Jan M., Senior Member, National Security Council Staff, and Director of the Program Analysis Staff until August 1975
  • Long, Russell B., Senator (D–Louisiana); Chairman of the Senate Finance Committee
  • Lon Nol, General, President of the Khmer Republic (Cambodia) until April 1, 1975
  • Lord, Winston, Director of the Policy Planning Staff, Department of State
  • Lynn, James T., Director of the Office of Management and Budget from March 1975
  • Makarios III, Archbishop, President of the Republic of Cyprus from December 7, 1974 (former President from August 16, 1970 until July 15, 1974)
  • Makarov, Vasily G., Chef de Cabinet to the Soviet Minister of Foreign Affairs
  • Malik, Yakov A., Soviet Permanent Representative to the United Nations until December 12, 1976; also Deputy Soviet Minister of Foreign Affairs
  • Mansfield, Michael J., Senator (D–Montana); Senate Majority Leader
  • Mao Zedong (Mao Tse-tung), Chairman of the Central Committee of the Chinese Communist Party until September 9, 1976
  • Marder, Murrey, columnist and diplomatic correspondent for The Washington Post
  • Marsh, John O., Jr., “Jack,” Counselor to the President
  • Mathews, Forrest David, Secretary of Health, Education and Welfare from July 22, 1975
  • Mathias, Charles McCurdy, Jr., Senator (R–Maryland)
  • Maw, Carlyle E., Under Secretary of State for International Security Affairs until September 17, 1976
  • McClellan, John L., Senator (D–Arkansas)
  • McCloskey, Robert J., Ambassador at Large until February 20, 1975; Assistant Secretary of State for Legislative Affairs until September 10, 1976
  • McFarlane, Robert C., Lieutenant Colonel, USMC, Military Assistant to the Assistant to the President for National Security Affairs; Special Assistant to theAssistant to the President for National Security Affairs
  • Meany, George, President of the AFL–CIO
  • Mikhailov, Valerian V., Deputy Chief of the United States of America Department in the Soviet Ministry of Foreign Affairs
  • Miki Takeo, Prime Minister of Japan from December 9, 1974 until December 24, 1976
  • Miller, Israel, Chairman of the American Jewish Council on Soviet Jewry
  • Mintoff, Dom, Prime Minister of Malta
  • Molotov, Vyacheslav M., Soviet Minister of Foreign Affairs from 1939 until 1956
  • Mondale, Walter F., “Fritz,” Senator (D–Minnesota); nominee of the Democratic Party for Vice President from July 14, 1976; Vice President-elect from November 2, 1976
  • Morgan, Thomas E., member, U.S. House of Representatives (D–Pennsylvania); Chairman of the House Foreign Affairs Committee
  • Moro, Aldo, Prime Minister of Italy
  • Morokhov, Igor D., First Deputy Chairman of the Soviet State Committee for Utilization of Atomic Energy; also head of the Soviet delegation to CTB and TTB/PNE talks
  • Moynihan, Daniel P. Ambassador to India until January 7, 1975; Permanent Representative to the United Nations from June 30, 1975 until February 2, 1976
  • Mulcahy, Edward W., Deputy Assistant Secretary of State for African Affairs until March 1976; Ambassador to Tunisia from May 31, 1976
  • Nasser, Gamal Abdul, President of Egypt from 1956 until 1970
  • Nessen, Ronald H., White House Press Secretary from September 20, 1974
  • Neto, Antonio Agostinho, leader of the Popular Movement for the Liberation of Angola (MPLA); President of Angola from November 11, 1975
  • Newhouse, John, Counselor of the Arms Control and Disarmament Agency
  • Nguyen Van Thieu, President of the Republic of (South) Vietnam until April 21, 1975
  • Nixon, Richard M., President of the United States from 1969 until August 9, 1974
  • Novak, Robert D.S., co-author of syndicated newspaper column with Rowland Evans, Jr.
  • Oakley, Robert B., Member of the Policy Planning Staff, Department of State; Senior Staff Member of the Office of Middle East and South Asian Affairs, National Security Council Staff, from September 1974
  • Olszowski, Stefan, Polish Foreign Minister and Member of the Politburo of the Central Committee of the Polish United Workers’ (Communist) Party
  • Pastore, John, Senator (D–Rhode Island)
  • Patolichev, Nikolai S., Soviet Minister of Foreign Trade; Full Member of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union
  • Percy, Charles H., Senator (R–Illinois)
  • Peres, Shimon, Israeli Minister of Defense
  • Perle, Richard S., senior member on the staff (national security affairs) of Senator Henry Jackson
  • Peterson, Peter G., Secretary of Commerce (1972) from February 29, 1972 until February 1, 1973
  • Podgorny, Nikolai V., Chairman of the Presidium of the Supreme Soviet; also Member of the Politburo of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union
  • Pompidou, Georges, President of France from 1969 until 1974
  • Qaddafi, Muammar, Colonel (Muamar Gaddafi), Chairman of the Revolutionary Command Council of Libya
  • Rabin, Yitzhak, Prime Minister of Israel
  • Reagan, Ronald W., Governor of California until January 7, 1975; candidate for the 1976 Republican nomination for President from November 20, 1975 until August 19, 1976
  • Redman, Charles E., Executive Secretariat, Operations Center, Department of State
  • Reston, James B., “Scotty,” Vice President of The New York Times
  • Rhodes, John J., member, U.S. House of Representatives (R–Arizona): House Minority Leader
  • Ribicoff, Abraham A., Senator (D–Connecticut)
  • Robinson, Charles W., Under Secretary of State for Economic Affairs until April 9, 1976; Deputy Secretary of State from April 7, 1976
  • Rockefeller, David, Chairman of the Board, Chase Manhattan Bank; also Chairman of the Board, Council on Foreign Relations
  • Rockefeller, Nelson A., Vice President of the United States from December 19, 1974
  • Rodman, Peter W., Staff Assistant to the Assistant to the President for National Security Affairs
  • Rogers, William D., Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs from October 7, 1974 until June 18, 1976; thereafter, Under Secretary of State for Economic Affairs until December 31, 1976
  • Rogers, William P., Secretary of State from 1969 until 1973
  • Roosevelt, Franklin D., President of the United States from 1933 until 1945
  • Rourke, Russell A., Special Assistant to the Counselor to the President (Marsh) until January 1975; thereafter Executive Assistant
  • Rumsfeld, Donald, Assistant to the President (White House Chief of Staff) from October 1, 1974 until November 3, 1975; Secretary of Defense from November 20, 1975
  • Rustand, Warren S., Appointments Secretary to the President and Director of the White House Scheduling Office from September 1974 until November 1975
  • al-Sadat, Mohamed Anwar, President of Egypt
  • Sakharov, Andrei D., Soviet physicist, dissident, and human rights activist; researcher at the Lebedev Institute of Physics, Soviet Academy of Sciences; founder and member of the Moscow Human Rights Committee
  • al-Saqqaf, Omar, Saudi Minister of State for Foreign Affairs until December 1974
  • Saunders, Harold H., “Hal,” Deputy Assistant Secretary of State of Near Eastern and South Asian Affairs; from December 1 1975, Director of the Bureau of Intelligence and Research
  • Sauvagnargues, Jean, French Minister of Foreign Affairs until August 26, 1976
  • Schaufele, William E., Jr., Assistant Secretary of State for African Affairs from December 19, 1975
  • Schecter, Jerry, Moscow Bureau Chief for Time Magazine
  • Scheel, Walter, President of the Federal Republic of Germany
  • Schlesinger, James R., Secretary of Defense until November 19, 1975
  • Schmidt, Helmut, Chancellor, Federal Republic of Germany
  • Scott, Hugh D., Senator (R–Pennsylvania); Senate Minority Leader
  • Scowcroft, Brent, Lieutenant General, USAF, Deputy Assistant to the President for National Security Affairs until November 3, 1975; thereafter, Assistant to the President for National Security Affairs
  • Seamans, Robert C., Jr., Administrator of the Energy Research and Development Administration
  • Seidman, L. William, Assistant to the President for Economic Affairs; Executive Director of the Economic Policy Board
  • Semenov, Vladimir S., Deputy Soviet Minister of Foreign Affairs; also Chairman (Ambassador) of the Soviet Delegation to the Strategic Arms Limitation Talks (SALT II)
  • Shchukin, Aleksandr N., Deputy Chairman of the Committee for Lenin Prizes and State Prizes in Science and Technology; informal member of the Soviet Delegation to the Strategic Arms Limitation Talks (SALT II)
  • Sherer, Albert W., Jr., “Bud,” Chief of the U.S. Delegation to the Conference on European Security and Cooperation negotiations
  • Shinn, William T., Jr., Special Assistant to the Counselor of the Department of State
  • Sidey, Hugh, Washington Bureau Chief for Time Magazine
  • Sihanouk, Norodom, Cambodian Head of State from August 19, 1975 until April 2, 1976 (previously Head of State from 1960 until 1970)
  • Simon, William E., Secretary of the Treasury
  • Sisco, Joseph J., Under Secretary of State for Political Affairs until June 30, 1976
  • Sober, Sidney, Deputy Assistant Secretary of State for Near Eastern and South Asian Affairs
  • Sokolov, Oleg M., Chief of the American Section, United States of America Department, Soviet Ministry of Foreign Affairs
  • Solzhenitsyn, Aleksandr I., Russian novelist, playwright, and historian
  • Sonnenfeldt, Helmut, “Hal,” Counselor of the Department of State
  • Sparkman, John, Senator (D–Alabama)
  • Springsteen, George S., Jr., Special Assistant to the Secretary of State and Executive Secretary of the Department of State until July 14, 1976
  • Stalin, Josef I., General Secretary of the Communist Party of the Soviet Union from 1922 until 1953
  • Stevenson, Adlai E., III, Senator (D–Illinois)
  • Stoessel, Walter J., Jr., Ambassador to the Soviet Union until September 13, 1976
  • Strauss, Franz Josef, Chairman of the (West German) Christian Social Union
  • Sukhodrev, Viktor M., Counselor, Second European Department, Soviet Ministry of Foreign Affairs (interpreter)
  • Suslov, Mikhail A., Secretary of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union; also Member of the Politburo of the Central Committee
  • Swiers, Peter B., Special Assistant to the Director of the Policy Planning Staff
  • Sytenko, Mikhail D., Chief of the Middle East Division and Member of the Collegium in the Soviet Ministry of Foreign Affairs
  • Tanaka Kakuei, Prime Minister of Japan until December 9, 1974
  • Tekoah, Yosef, Israeli Permanent Representative to the United Nations
  • Teller, Edward, Professor of Physics, University of California at Berkeley
  • Teng Hsiao-p’ing. See Deng Xiaoping
  • Terrell, Norman E., Special Assistant to the Counselor of the Department of State
  • Theis, Paul A., Executive Editor, Editorial Staff, White House, from August 1974 until January 1976
  • Thieu. See Nguyen Van Thieu.
  • Thornton, Thomas P., Member of the Policy Planning Staff, Department of State
  • Thurmond, Strom, Senator (R–South Carolina)
  • Timmons, William E., Assistant to the President for Legislative Affairs until December 31, 1974
  • Tito, Josip Broz, President of Yugoslavia
  • Toon, Malcolm, Ambassador to Yugoslavia until March 11, 1975; Ambassador to Israel from July 10, 1975 until December 27, 1976; appointed Ambassador to the Soviet Union November 24, 1976; presented credentials January 18, 1977
  • Trimble, Philip R., Assistant Legal Adviser for Economic and Business Affairs, Department of State
  • Vance, Cyrus R., Deputy Secretary of Defense from 1964 until 1967; Secretary of State-designate from December 3, 1976
  • Vanik, Charles A., member, U.S. House of Representatives (D–Ohio)
  • Vavilov, Andrei, Soviet official, United States of America Department of the Soviet Foreign Ministry
  • Vest, George S., Director of the Bureau for Politico-Military Affairs, Department of State
  • Vinogradov, Sergei, Chief of the Soviet Delegation to the Geneva Peace Conference on the Middle East
  • Vorontsov, Yuli M., Soviet Minister Counselor to the United States
  • Wade, James P., Jr., Deputy Assistant Secretary of Defense for Policy Plans and NSC Affairs; Director of Department of Defense SALT Task Force
  • Waldheim, Kurt, Secretary General of the United Nations
  • Wallace, George C., Jr., Governor of Alabama; from November 1975 until June 1976, also candidate for the 1976 Democratic nomination for President
  • Wilson, (James) Harold, British Prime Minister until April 5, 1976
  • Wright, Robert B., Director of the Office of East-West Trade, Bureau of Economic and Business Affairs, Department of State
  • Zamyatin, Leonid M., Director General of the Telegram Agency of the Soviet Union (TASS)
  • Zarb, Frank G., Administrator of the Federal Energy Administration
  • Zhou Enlai (Chou En-lai), Premier of the People’s Republic of China until January 8, 1976
[Page XXX]