Learn about the beta

List of Persons

Note: The identification of persons in this list is limited to circumstances and positions relevant to the events documented in the volume. All titles and positions are American unless otherwise indicated.

  • Alphand, Herve, French Ambassador to the United States
  • Anthis, Brigadier General Rollen H., USAF, Commander U.S. 2d Air Force advanced air echelon headquarters in Saigon; Chief, Air Force Section, Military Assistance Advisory Group, Vietnam
  • Asbjornson, Mildred, secretary to Secretary of State Rusk
  • Ball, George W., Under Secretary of State
  • Bell, David E., Administrator, Agency for International Development
  • Blouin, Rear Admiral F. J., USN, Director, Far East Region, Office of the Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs
  • Bohlen, Charles E., Ambassador to France
  • Breckon, M. Lyall, Office of Southeast Asian Affairs, Bureau of Far Eastern Affairs, Department of State, until March 1, 1964; thereafter Office of the Secretary of State’s Special Assistant for Vietnamese Affairs
  • Brent, Joseph L., Director, United States Operations Mission in Vietnam
  • Brubeck, William H., Secretary of State’s Special Assistant and Executive Secretary of the Department of State until July 20, 1964
  • Bundy, McGeorge, President’s Special Assistant for National Security Affairs
  • Bundy, William P., Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs until March 10, 1964; Assistant Secretary of State for Far Eastern Affairs after March 16, 1964
  • Butler, Richard A., British Secretary of State for Foreign Affairs
  • Caccia, Sir Harold A., Permanent Under Secretary, British Foreign Office; later, Head of Diplomatic Service
  • Carter, Lieutenant General Marshall S., Deputy Director, Central Intelligence Agency
  • Cater, S. Douglass, President’s Special Assistant
  • Chadbourn, Philip H., Counselor of the Embassy in Vientiane
  • Chu, see Nguyen Xuan Chu
  • Cleveland, James H., Assistant Secretary of State for International Organization Affairs
  • Cline, Ray S., Deputy Director, Central Intelligence Agency
  • Coffin, Frank M., Deputy Administrator for Operations, Agency for International Development
  • Colby, William E., Chief, Far East Division, Central Intelligence Agency
  • Coote, Wendell B., Deputy Director for Far Eastern Affairs, Office of Eastern and Southern African Affairs, Bureau of African Affairs, Department of State, until August 16, 1964 Cooper, Chester, Member of the National Security Council Staff, on detail from the Central Intelligence Agency
  • Couve de Murville, Maurice, French Foreign Minister
  • Cox, Gordon E., Canadian Commissioner, International Supervision and Control Commission, until April 1964
  • De Gaulle, Charles, President of France
  • De Silva, Peter, Chief of Central Intelligence Agency Station in Saigon
  • Defferre, Gaston, Socialist candidate for President of France
  • Denney, George C., Jr., Deputy Director, Bureau of Intelligence and Research, Department of State
  • Dillon, C. Douglas, Secretary of the Treasury
  • Do Mau, Brigadier General, ARVN, Vietnamese Vice Prime Minister for Cultural and Social Affairs, February 4–November 4, 1964
  • D’Orlandi, Giovanni, Italian Ambassador to the Republic of Vietnam
  • Douglas-Home, Sir Alec, British Prime Minister until October 1964
  • Dunn John M., Special Assistant to the Director, United States Operations Mission in Saigon
  • Duong Van Duc, Brigadier General, ARVN, Commander of IV Corps and leader of abortive coup of September 13, 1964
  • Duong Van Minh (“Big Minh”), Lieutenant General, ARVN, Chairman of the Military Revolutionary Council until January 30, 1964; Chief of State of the Republic of Vietnam, February 8–October 26, 1964
  • Engle, F. Byron, Director, Office of Public Safety, Agency for International Development
  • Felt, Admiral Harry D., Commander in Chief, Pacific, until February 1964
  • Fischel, Wesley, Professor of Political Science, Michigan State University
  • Flott, Frederick W., First Secretary and Special Assistant to the Ambassador, Embassy in Saigon
  • Forrestal, Michael V., member of the National Security Council Staff until July 1964; thereafter Secretary of State’s Special Assistant for Vietnam Affairs
  • Fredericks, J. Wayne, Deputy Assistant Secretary of State, Bureau of African Affairs
  • Fulbright, J. William, Senator (D–AR), Chairman, Senate Foreign Relations Committee
  • Furness, George A., Jr., Office of Research and Analysis for Far East, Bureau of Intelligence and Research, Department of State, from April 1964
  • Gard, Richard A., political officer in the Consulate at Hong Kong, February 2–April 3, 1964; thereafter Consul at Hong Kong
  • Gilpatric, Roswell L., Deputy Secretary of Defense until January 1, 1964
  • Goldwater, Barry, Senator (R–AZ), Republican Presidential candidate, 1964
  • Goodpaster, Lieutenant General Andrew J., USA, Assistant to the Chairman, Joint Chiefs of Staff
  • Gore, Sir David Ormeby, then Lord Harlech, British Ambassador to the United States
  • Green, Marshall, Deputy Assistant Secretary of State for Far Eastern Affairs
  • Gromyko, Andrei A., Soviet Foreign Minister
  • Halleck, Charles A., Congressman (R–IN), House Minority Leader
  • Harkins, General Paul D., USA, Commander, Military Assistance Command, Vietnam until June 20, 1964
  • Harriman, W. Averell, Under Secretary of State for Political Affairs
  • Helble, John J., Consul at Hue
  • Helms, Richard R., Deputy Director for Plans, Central Intelligence Agency
  • Hoan, see Nguyen Ton Hoan
  • Ho Chi Minh, President of the Democratic Republic of Vietnam
  • Hughes, Thomas L., Director, Bureau of Intelligence and Research, Department of State
  • Humphrey, Hubert H., Senator (D–MN) and Vice President-designate
  • Jenkins, Walter, Administrative Assistant to the President
  • Johnson, Lyndon Baines, President of the United States
  • Johnson, Robert H., member of the Policy Planning Council, Department of State
  • Johnson, U. Alexis, Deputy Under Secretary for Political Affairs until July 1, 1964; thereafter Deputy Ambassador to Vietnam
  • Kaysen, Carl, Deputy Special Assistant to the President for National Security Affairs
  • Kennedy, John F., President of the United States, January 20, 1961–November 22, 1963
  • Kennedy, Robert F., Attorney General of the United States
  • Kent, Sherman, Chairman, Board of National Estimates, Central Intelligence Agency
  • Khanh, see Nguyen Khanh
  • Khrushchev, Nikita S., Soviet Premier until mid-October; thereafter, Chairman of the USSR Council of Ministers
  • Killen, James S., Director, United States Operations Mission in Saigon
  • Kim, see Le Van Kim
  • Koren, Henry L.T., Director, Office of Southeast Asian Affairs, Bureau of Far Eastern Affairs, Department of State, until April 7, 1964; thereafter Deputy Director for Coordination, Bureau of Intelligence and Research, Department of State
  • Krulak, Major General Victor H., USMC, Special Assistant for Counterinsurgency and Special Activities to the Joint Chiefs of Staff
  • Ky, see Nguyen Cao Ky
  • Lam Van Phat, Brigadier General, ARVN, leader of the abortive coup of September 16, 1964
  • LeMay, General Curtis E., USAF, Chief of Staff of the Air Force
  • Le Van Kim, Major General, ARVN, Secretary General and Foreign Affairs member of the Executive Committee of the Military Revolutionary Council until January 30, 1964
  • Lippmann, Walter, newspaper columnist
  • Lodge, Henry Cabot, Jr., Ambassador to Vietnam until June 28, 1964
  • Macapagal, Diosdado, President of the Philippines
  • MacDonald, Admiral David L., USN, Chief of Naval Operations
  • Macmillan, Harold S., British Prime Minister until October 1963
  • Maechling, Charles, Jr., Special Assistant to the Under Secretary of State for Political Affairs
  • Manhll, Melvin L., Counselor for Political Affairs in the Embassy in Saigon
  • Manning, Robert J., Assistant Secretary of State for Public Affairs until July 31, 1964
  • Mansfield, Michael J., Senator (D–MT), Senate Majority Leader
  • Mao Tse-tung, Chairman, Central Committee of the Chinese Communist Party
  • Martin, Graham A., Ambassador to Thailand
  • Martin, Paul J., Canadian Minister of External Affairs
  • McCafterty, Arthur, member, National Security Council staff
  • McCone, John A., Director of Central Intelligence
  • McCormack, John W., Congressman (D–MA), Speaker of the House
  • McNamara, Robert S., Secretary of Defense
  • McNaughton, John T., Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs after March 1964
  • Mendenhall, Joseph A., Deputy Director of the Office of Southeast Asian Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State, until April 12, 1964
  • Minh, see Duong Van Minh
  • Moore, Major General Joseph H., USAF, Commander, 2d Air Division after January 31, 1964
  • Morgan, Thomas E., Congressman (D–PA), Chairman of the House Foreign Affairs Committee
  • Moyers, Bill D., Deputy Director of the Peace Corps; thereafter Special Assistant to the President
  • Murrow, Edward R., Director, United States Information Agency, through January 1964
  • Nes, David G., Deputy Chief of Mission in Saigon until July 1964
  • Ngo Dinh Can, brother of Ngo Dinh Diem, convicted of murder, extortion, and misuse of power and executed on May 9, 1964
  • Nguyen Cao Ky, Colonel and then Air Commander, VNAF, Commander of the Republic of Vietnam Air Force; member and spokesman of the Armed Forces Council after December 18, 1964
  • Nguyen Khanh, Major General, ARVN, Commander of I Corps; leader of coup of January 30, 1964; Prime Minister of the Republic of Vietnam, February 4–October 30, 1964; thereafter Commander in Chief of Republic of Vietnam Armed Forces; Chairman of the Armed Forces Council after December 18, 1964
  • Nguyen Luu Vien, General, ARVN, Vietnamese Minister of the Interior after November 4 and member of the Armed Forces Council after December 18, 1964
  • Nguyen Ngo Tho, Vietnamese Prime Minister and Minister of Economy and Finance until January 30, 1964
  • Nguyen Ton Hoan, Vietnamese Vice Premier for Civil Pacification Affairs, February 4–November 4, 1964
  • Nguyen Van Thieu, Brigadier General, ARVN, Chief of Staff of the Joint General Staff and Commander of the ARVN after February 4, 1964
  • Nguyen Xuan Chu, Chairman of the Vietnamese High National Council, October 30–November 5, 1964
  • Nguyen Xuan Oanh, Vietnamese Minister of Finance and Vice Minister for Economy, February 4–November 4, 1964
  • Oanh, see Nguyen Xuan Oanh
  • O’Brien, Lawrence F., Special Assistant to the President
  • Pearson, Lester B., Canadian Prime Minister
  • Pham Huy Quat, Vietnamese Minister of Foreign Affairs, February 4–November 4, 1964
  • Pham Khac Rau, Counselor and Charge d’Affaires ad interim, Vietnamese Embassy in Washington
  • Pham Khac Suu, Chairman of the Vietnamese High National Council, September 26, 1964; Chief of Staff of the Republic of Vietnam after October 26, 1964
  • Pham Van Dong, Prime Minister of the Democratic Republic of Vietnam
  • Poats, Rutherford M., Assistant Administrator for the Far East, Agency for International Development
  • Procter, Carolyn J., Personal Assistant to Secretary of State Rusk after January 15, 1964
  • Pye, Lucian, Professor of political Science, Massachusetts Institute of Technology
  • Read, Benjamin H., Secretary of State’s Special Assistant and Executive Secretary of the Department of State
  • Reedy, George E., Press Secretary to the President
  • Rosenthal, James D., consular Officer at the Consulate at Hue
  • Rostow, Walt W., Counselor and Chairman of the Policy Planning Council, Department of State
  • Rowan, Carl T., Director, United States Information Agency, January 21, 1964
  • Rusk, Dean, Secretary of State
  • Russell, Richard, Senator (D–GA), member, Senate Armed Services Committee
  • Sarit Thanarat, Field Marshal, Thailand Prime Minister until December 8, 1963
  • Seaborn, J. Blair, Canadian Commissioner, International Supervision and Control Commission, April 1964
  • Sharp, Vice Admiral Ulysses S.G., Jr., USN, Commander, Pacific Fleet (CINCPACFLT), April 26, 1964; Commander, Pacific Command (PACOM), April 30, 1964
  • Shenstone, Michael, First Secretary of the Canadian Embassy in Washington
  • Shriver, Sargent, Director, Peace Corps
  • Sihanouk, Prince Norodom, Chief of State of Cambodia
  • Silver, Solomon, Assistant Program Director with the Agency for International Development in Saigon; after November 8, 1964, Director, Office of Development Planning, Bureau of Far East Affairs
  • Smart, General Jacob E., USAF, Commander, Pacific Air Forces
  • Smith, Bromley, Executive Secretary, National Security Council
  • Smith, Colonel William Y., USA, member, National Security Council staff
  • Solbert, Peter, Deputy Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs
  • Stevenson, Adlai E., Representative to the United Nations
  • Stilwell, Major General Richard G., USA, Commander, U.S. Army Support Command, Military Assistance Command, Vietnam, March 1, 1964
  • Stoneman, Walter G., Director, Office of Vietnam Affairs, Agency for International Development, through winter 1964; Deputy Assistant Administrator, Bureau of Far East Affairs, April 26, 1964
  • Sukarno, President of Indonesia
  • Sullivan, William H., Secretary of State’s Special Assistant for Vietnamese Affairs and head of the interagency Vietnam Coordinating Committee until July 1964; Ambassador to Laos, November 25, 1964
  • Suu, see Pham Khac Suu
  • Sylvester, Arthur, Assistant Secretary of Defense for Public Affairs, March 1964
  • Tam Chau, Buddhist leader
  • Taylor, General Maxwell D., USA, Chairman of the Joint Chiefs of Staff until June 30 1964; thereafter Ambassador to Vietnam
  • Thant, U, Secretary-General of the United Nations
  • Thieu, see Nguyen Van Thieu
  • Tho, see Nguyen Ngo Tho
  • Thompson, Llewelyn E., Ambassador at Large; Acting Deputy Under Secretary for Political Affairs, April 29, 1964
  • Thompson, Robert G. K., RAF Retired, Chief of the British Advisory Mission to the Republic of Vietnam
  • Thomson, James C., Secretary of State’s Special Assistant for Far Eastern Affairs; thereafter member, National Security Council staff
  • Throckmorton, Lieutenant General John L., USA, Deputy Commander, Military Assistance Command, Vietnam, August 2, 1964
  • Ton That Dinh, Major General, ARVN, Vietnamese Minister of Interior until January 30, 1964
  • Tran Thien Khiem, Lieutenant General, ARVN, Vietnamese Minister of National Defense, February 4–September 30, 1964
  • Tran Van Don, General, ARVN, Commander in Chief of the Vietnamese Armed Forces and Minister of National Defense, until January 30,1964
  • Tran Van Huong, Vietnamese Prime Minister after November 4,1964
  • Tran Quoc Buu, President of the Confederation of Vietnamese Trade Congresses
  • Trimble, William C., Director, Office of West African Affairs, Bureau of African Affairs, Department of State; former Ambassador to Cambodia (1959–1962)
  • Tri Quang, Buddhist leader and official of General Buddhist Association
  • Trueheart, William C., Counselor and Consul General at the Embassy in Saigon until May 10, 1964; thereafter Director, Office of Southeast Asian Affairs, Bureau of Far Eastern Affairs, Department of State
  • Tyler, William, Assistant Secretary of State for European Affairs
  • Unger, Leonard, Ambassador to Laos until December 1, 1964
  • Valeo, Francis R., Secretary for the Majority, U.S. Senate
  • Valenti, Jack, Special Consultant to the President
  • Vance, Cyrus R., Secretary of the Army until January 28, 1964; thereafter Deputy Secretary of Defense
  • Vien, see Nguyen Luu Vien
  • Vinson, Carl, Congressman (D–GA), Chairman of the House Armed Services Committee
  • Vo Nuyen Giap, Vice Premier for Defense, Democratic Republic of Vietnam
  • Waters, General John K., USA, Commander, U.S. Army, Pacific
  • Westmoreland, General William C., USA, Deputy Commander of the Military Assistance Command, Vietnam, January 27–June 19, 1964; thereafter Commander
  • Wheeler, General Earl G., USA, Chief of Staff of the Army until July 1, 1964; thereafter Chairman of the Joint Chiefs of Staff
  • Wilson, Donald M., Deputy Director, United States Information Agency
  • Wilson, James Harold, British Prime Minister from October 16, 1964
  • Wilson, Colonel Jasper, USA, adviser, Senior Military Assistance Advisory Group, I Corps
  • Yost, Charles W., former Ambassador to Laos (1954–1956); Deputy Representative to the United Nations Security Council from February 13, 1961
  • Zorthian, Barry, Public Affairs officer in the Embassy in Saigon through June 2, 1964; thereafter Counselor for Public Affairs