List of Names

  • Adenauer, Conrad, Chancellor of the Federal Republic of Germany until October 1963
  • Adzhubei, Aleksei I., Editor in Chief of Izvestia and Khrushchev's son-in-law
  • Anderson, Harry L., Bureau of European Affairs, Department of State
  • Ball, George W., Under Secretary of State for Economic Affairs until December 1961; thereafter Under Secretary of State
  • Beam, Jacob D., Assistant Director for International Relations, Arms Control and Disarmament Agency, from March 1962
  • Bohlen, Charles E., Special Assistant to the Secretary of State until September 1962; thereafter Ambassador to France
  • Bolshakov Georgi N., Editor in Chief of USSR magazine; Counselor at the Soviet Embassy in the United States from October 1962
  • Brezhnev, Leonid I., Chairman of the Presidium of the Supreme Soviet of the Union of Soviet Socialist Republics
  • Bundy, McGeorge, Special Assistant to the President for National Security Affairs
  • Castro, Fidel, President of Cuba
  • Chiang Kai-shek, Generalissimo, President of the Republic of China
  • Davis, Richard H., Deputy Assistant Secretary of State for European Affairs
  • de Gaulle, Charles, President of France
  • Dobrynin, Anatoly F., Chief of the American Countries Division, Soviet Foreign Ministry until March 1962; thereafter Ambassador to the United States
  • Eisenhower, Dwight D., President of the United States until January 20, 1961
  • Farley, Philip J., Special Assistant to the Secretary of State for Atomic Energy and Outer Space from August 1961 until March 1962
  • Foster, William C., Director of the Arms Control and Disarmament Agency
  • Gromyko, Andrei A., Soviet Foreign Minister
  • Harriman, W. Averell, Ambassador at Large February-December 1961; Assistant Secretary of State for Far Eastern Affairs until April 1963; thereafter Under Secretary of State for Political Affairs
  • Harrison, James B., Executive Secretariat Staff, Department of State
  • Hartley, Charles R., Reports and Operations Staff, Executive Secretariat, Department of State
  • Henry, David H., Deputy Director of the Office of Soviet Union Affairs, Department of State, from July 1961
  • Home, Alexander Frederick Douglas (Lord), British Secretary of State for Foreign Affairs until October 1963; Prime Minister thereafter
  • Johnson, Lyndon B., Vice President of the United States until November 22, 1963; thereafter President
  • Johnson, U. Alexis, Deputy Under Secretary of State for Political Affairs
  • Kennedy, John F., President of the United States until November 22, 1963
  • Kennedy, Robert F., Attorney General of the United States
  • Khrushchev, Nikita S., Chairman of the Council of Ministers of the Soviet Union
  • Kohler, Foy D., Assistant Secretary of State for European Affairs until August 1962; thereafter Ambassador to the Soviet Union
  • Kretzmann, Edwin M. J., Deputy Assistant Secretary of State, Bureau of Public Affairs, until March 1961
  • Kriebel, P. Wesley, Executive Secretariat Staff, Department of State
  • Kuznetsov, Vasily V., Soviet First Deputy Foreign Minister
  • Macmillan, Harold, Prime Minister of the United Kingdom until October 1963
  • McCloskey, Robert J., Public Information Specialist, Office of News, Bureau of Public Affairs, Department of State
  • McCloy, John J., Presidential adviser and coordinator for U.S.-Soviet negotiations over Cuba at the United Nations
  • McCone, John A., Director for Central Intelligence from November 1961
  • McNamara, Robert S., Secretary of Defense
  • McSweeney, John M., Director of the Office of Soviet Union Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State, until October 1961; thereafter Minister-Counselor at Moscow
  • Mikoyan, Anastas I., First Deputy Chairman of the Soviet Council of Ministers
  • Ngo Dinh Diem, President of the Republic of Vietnam until November 1963
  • Nobbe, Richard, Executive Secretariat Staff, Department of State
  • Owen, Robert I., Officer in Charge of Bilateral Political Relations, Office of Soviet Union Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Ramsey, James A., Office of Soviet Union Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Rusk, Dean, Secretary of State
  • Salinger, Pierre, President's Press Secretary
  • Sihanouk, Prince Norodom, Cambodian Chief of State
  • Smith, Bromley, Acting Executive Secretary of the National Security Council until August 1961; thereafter Executive Secretary
  • Souphanouvong, Prince, leader of the Pathet Lao; after June 1962, Vice Premier and Minister of Economy and Plan
  • Souvanna Phouma, Prince, leader of the neutralist political forces in Laos; after June 1962, Prime Minister of Laos and Minister of Defense, Veteran Affairs, and Social Action
  • Stevenson, Adlai E., III, Permanent Representative to the United Nations
  • Thompson, Llewellyn E., Jr., Ambassador to the Soviet Union until July 1962; Ambassador at Large from October 1962
  • Tully, Francis W., Policy Plans and Guidance Staff, Bureau of Public Affairs, Department of State
  • Tyler, William R., Deputy Assistant Secretary of State for European Affairs until August 1962; thereafter Assistant Secretary
  • Udall, Stewart, Secretary of the Interior
  • Valdes, Philip H., Office of Soviet Union Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Veliotes, Nicholas A., Reports and Operations Staff, Executive Secretariat, Department of State
  • Weiner, Benjamin, Executive Secretariat Staff, Department of State
  • Zorin, Valerian A., Deputy Soviet Foreign Minister and Permanent Representative to the United Nations Kennedy-Khrushchev Exchanges