Learn about the beta

List of Persons

  • Abdul Rahman, Tunku ibni Al-Marhum, first Prime Minister of the Malay Federation until April 1959; Prime Minister from August 1959
  • Abdulgani, Roeslan, Vice Chairman and Secretary General of the Indonesian National Council
  • Aidit, Dipa N., Chairman of the Communist Party of Indonesia (PKI)
  • Allen, George V., Director, U.S. Information Agency
  • Allison, John M., Ambassador to Indonesia from March 1958
  • Baird, Julian B., Under Secretary of the Treasury
  • Beale, Howard, Australian Ambassador to the United States
  • Becker, Loftus E., Legal Advisor, Department of State, until August 1959
  • Bell, James D., Director, Office of Southwest Pacific Affairs, Bureau of Far Eastern Affairs, Department of State, from June 1960
  • Berlin, Colonel Jack, STANVAC representative in Indonesia
  • Bernau, Phyllis D., Personal Assistant to the Special Consultant to the President
  • Bernhard, Prince of the Netherlands
  • Boggs, Marion W., Deputy Executive Secretary of the NSC
  • Bohlen, Charles E., Ambassador to the Philippines until October 1959; Special Assistant to the Secretary of State from December 1959
  • Booker, Malcolm R., Counselor in the Australian Embassy in Washington
  • Burgess, Warren R., Permanent Representative to NATO
  • Burke, Admiral Arleigh A., Chief of Naval Operations
  • Cabell, General Charles P., Director of Intelligence, U.S. Air Force
  • Caccia, Sir Harold, British Ambassador to the United States
  • Cameron, Turner C., Jr., Deputy Director, Office of Western European Affairs, Bureau of European and Canadian Affairs, Department of State, from September 1958
  • Casey, Richard G., Australian Minister of External Affairs
  • Chadbourn, Philip H., Office of West European Affairs, Bureau of European and Canadian Affairs, Department of State
  • Chalid, Idham, Deputy Premier of Indonesia
  • Chiang Kai-shek, General, President of Republic of China
  • Chou En-lai, Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, People’s Republic of China
  • Cole, Colonel William R., U.S. Army Attaché in Djakarta
  • Cottrell, Sterling J., Counselor, U.S. Embassy in Djakarta from January 1958; thereafter Counselor, U.S. Embassy in Taipei
  • Cumming, Hugh S., Jr., Director of the Bureau of Intelligence and Research, Department of State
  • Cutler, Robert, Special Assistant to President Eisenhower for National Security Affairs
  • Dillon, C. Douglas, Deputy Under Secretary of State for Economic Affairs until June, 1958; thereafter Under Secretary of State
  • Djuanda, Dr. Kartawidjaja, Indonesian Prime Minister and Minister of Defense from April 1957
  • Drumright, Everett F., Ambassador to the Republic of China
  • Dulles, Allen W., Director of Central Intelligence
  • Dulles, John Foster, Secretary of State until April 1959
  • Eisenhower, Dwight D., President of the United States
  • Elbrick, C. Burke, Assistant Secretary of State, Bureau of European and Canadian Affairs, Department of State
  • Fales, Herbert P., Counselor at the U.S. Embassy in The Hague
  • Felt, Admiral Harry D., Commander in Chief of U.S. Forces in the Pacific (CINCPAC) from July 1958
  • Frost, Rear Admiral Laurence H., Assistant Chief of Naval Operations
  • Gates, Thomas S. Jr., Secretary of Defense from December 1959
  • Gleason, S. Everett, Deputy Executive Secretary of the NSC until July 1959
  • Goodpaster, Brigadier General Andrew J., Jr., Staff Secretary to President Eisenhower
  • Gray, Gordon, Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs
  • Green, Marshall, Acting Deputy Assistant Secretary of State for Far Eastern Affairs, Department of State, July–October 1959
  • Hare, Raymond A., Deputy Under Secretary of State for Political Affairs from January 1960
  • Hatta, Dr. Mohammad, former Indonesian Prime Minister
  • Henderson, John W., Counselor, U.S. Embassy in Djarkarta from June 1958
  • Henderson, Loy W., former Under Secretary of State for Management
  • Herter, Christian A., Under Secretary of State until April 1959; thereafter Secretary of State
  • Hood, Vicount Samuel, British Foreign Minister
  • van Houten, Hans R., Netherlands State Secretary for Foreign Affairs
  • Hussein, Ahmad, Lieutenant Colonel, Indonesian Army territorial commander in West Sumatra
  • Huydecoper, Jonkheer J.L.R., First Secretary of the Netherlands Embassy in Washington
  • Irwin, John N. II, Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs from September 1958
  • Jandrey, Fred W., Deputy Assistant Secretary of State for European and Canadian Affairs, Department of State
  • Jani, Colonel and later General, First Deputy Chief of Staff, Indonesian Army
  • Jones, Howard P., Deputy Assistant Secretary of State for Far Eastern Affairs until March 1958; thereafter Ambassador to Indonesia
  • Juliana, Queen of the Netherlands
  • Ketel, D., First Secretary of the Embassy of the Netherlands in Washington
  • Khrushchev, Nikita S., Chairman of the Council of Ministers of the Soviet Union
  • Kohler, Foy D., Deputy Assistant Secretary of State for European and Canadian Affairs until April 1958; Assistant Secretary of State for European and Canadian Affairs from December 1959
  • Knight, Robert, Deputy Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs 1959–1960
  • Kusumasumantri, Iwa, Indonesian Minister of Defense, 1953–1955
  • Lay, James S., Executive Secretary of the National Security Council
  • Leimena, Johannes, Deputy Prime Minister of Indonesia
  • Lloyd, J. Selwyn, British Secretary of State for Foreign Affairs
  • Luns, Dr. Joseph, Foreign Minister of the Netherlands
  • McBride, Robert H., Director, Office of West European Affairs, Bureau of European and Canadian Affairs, Department of State from September 1958
  • McCartney, Lieutenant Colonel Henry A., Naval Attaché in Indonesia
  • Mclntyre, Sir Laurence R., Australian Ambassador to Indonesia
  • Mein, John Gordon, Director, Office of Southwest Pacific Affairs, Bureau of Far Eastern Affairs, Department of State, until May 1960
  • Menzies, Robert Gordon, Australian Prime Minister
  • Merchant, Livingston T., Assistant Secretary of State for European and Canadian Affairs November 1958–August 1959; Deputy Under Secretary of State for Political Affairs August 1959–December 1959; thereafter Under Secretary of State for Political Affairs
  • Mukarto (also Moekarto), Nodowidigdo, Indonesian Ambassador to the United States
  • Munro, Sir Leslie, New Zealand Ambassador to the United States
  • Murphy, Robert D., Deputy Under Secretary of State for Political Affairs until August 1959; Under Secretary of State for Political Affairs August 1959–December 1959
  • Nash, Walter, New Zealand Prime Minister and Minister of External Affairs
  • Nasser, Gamal Abdel, President of Egypt until February 1958, thereafter President of the United Arab Republic
  • Nasution, Major General Abdul Haris, Chief of Staff, Indonesian Army
  • Natsir, Mohammed, First Deputy Prime Minister of Indonesia September 1950–March 1951; later Chairman of the Masjumi Party Executive Council
  • Nixon, Richard M., Vice President of the United States
  • O’Sullivan, James L., Deputy Director, Office of Southwest Pacific Affairs, Bureau of Far Eastern Affairs, Department of State
  • Parsons, J. Graham, Deputy Assistant Secretary of State for Far Eastern Affairs, Department of State, until June 1959; thereafter Assistant Secretary of State
  • Prawiranegara, Sjafruddin, Prime Minister of the Revolutionary Government of the Republic of Indonesia
  • de Quay, Jan E., Prime Minister and Minister of General Affairs of the Netherlands from May 1959
  • Robertson, Walter S., Assistant Secretary of State for Far Eastern Affairs until June, 1959
  • Roijen, Jan H. van,, Netherlands Ambassador to the United States
  • Simbolon, former Indonesian territorial commander in North Sumatra
  • Stabler, Wells, Officer in Charge of Swiss-Benelux Affairs, Office of West European Affairs, Bureau of European and Canadian Affairs, Department of State, September 1958–May 1959
  • Staf, Cornelis, Minister of Defense of the Netherlands from 1959
  • Steeves, John M., Deputy Assistant Secretary of State for Far Eastern Affairs, Department of State, from October 1959
  • Stump, Admiral Felix B., Commander in Chief, Pacific and Commander in Chief, Pacific Fleet to February 1958; thereafter Commander in Chief, Pacific to August 1958
  • Subandrio (also Soebandrio), Dr., Indonesian Foreign Minister
  • Sukarno (also Soekarno), Dr. Achmed, President of Indonesia, concurrently Prime Minister from 1959
  • Sukendro, Colonel, Deputy Chief of Staff for Intelligence, Indonesian Armed Forces
  • Sumual, Lieutenant Colonel, former territorial commander in East Indonesia
  • Supeni, Madame, Chairperson, Indonesian Parliament Foreign Relations Committee
  • Suryadarma, Indonesian Air Marshal
  • Taylor, General Maxwell D., Chief of Staff, United States Army, until June 1959
  • Twining, General Nathan F., Chairman of the Joint Chiefs of Staff until September 1960
  • Underhill, Francis T., Jr., Officer in Charge of Indonesian-Pacific Island Affairs, Office of Southwest Pacific Affairs, Bureau of Far Eastern Affairs, Department of State, until February 1959
  • Vittrup, General Russell L., Deputy Chief of Staff for Operations, U.S. Army Headquarters in the Pacific
  • Wallner, Woodruff, Deputy Assistant Secretary of State for International Organization Affairs from August 1959
  • Wenzel, Robert H., Office of Southwest Pacific Affairs, Bureau of Far Eastern Affairs, Department of State
  • Wilopo, Indonesian Prime Minister from April 1952–June 1953; leader of the Partai Nasional Indonesia
  • Yeh, George Kung-Chao, Foreign Minister of the Republic of China until 1958; thereafter Ambassador to the United States
  • Young, Philip, Ambassador to the Netherlands from March 1957
  • Yu Ta Wei, Minister of Defense, Republic of China