Learn about the beta

List of Persons

  • Adenauer, Konrad, Chancellor of the Federal Republic of Germany
  • Allen, George V., Director of the United States Information Agency
  • Amory, Robert, CIA member, Working Group on Disarmament Policy
  • Anderson, Robert B., Secretary of the Treasury
  • Bacher, Robert F., Member, President’s Science Advisory Committee
  • Bantz, Fred A., Under Secretary of the Navy
  • Berkner, Lloyd V., Chairman, Panel on Seismic Improvement
  • Bethe, Hans A., Chairman, Ad Hoc Panel on Nuclear Test Cessation; also Member, Panel of Experts
  • Bevan, Aneurin, British Member of Parliament and opposition Labor Party spokesman on foreign affairs
  • Boggs, Marion W., Director of the National Security Council Secretariat until July 1959; thereafter Deputy Executive Secretary
  • Bohlen, Charles E., Ambassador to the Philippines until October 15, 1959; thereafter Special Assistant to Secretary of State Dulles
  • Boster, David E., Staff Assistant to Secretary of State Dulles
  • Brucker, Wilber M., Secretary of the Army
  • Brundage, Percival F., Director, Bureau of the Budget, 1956–1958
  • Bulganin, Nikolai Alekandrovich, Chairman of the Council of Ministers of the Soviet Union until March 1958
  • Burke, Admiral Arleigh A., Chief of Naval Operations
  • Byers, Lieutenant General Clovis E., Military Adviser, Office of Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs
  • Cabell, General Charles P., Deputy Director of Central Intelligence
  • Caccia, Sir Harold A., British Ambassador to the United States
  • Calhoun, John A., Director, Executive Secretariat, Department of State, from September 1958
  • Coolidge, Charles A., Director, Joint Disarmament Study
  • Couve de Murville, Maurice, French Foreign Minister
  • Cutler, Robert, Special Assistant to the President for National Security Affairs
  • De Gaulle, Charles, Prime Minister of France, June 1958–January 1959; thereafter President of France
  • Dillon, C. Douglas, Deputy Under Secretary of State for Economic Affairs until June 1958; Under Secretary for State for Economic Affairs, July 1958–June 1959; thereafter Under Secretary of State
  • Douglas, James II, Secretary of the Air Force until December 11, 1959; thereafter Deputy Secretary of Defense
  • Douglas-Home, Alexander Frederick, British Foreign Secretary from July 1960
  • Dryden, Hugh, Acting Administrator, National Aeronautics and Space Administration
  • Dulles, Allen W., Director of Central Intelligence
  • Dulles, John Foster, Secretary of State until his resignation on April 22, 1959
  • Dunning, John R., Adviser to the Atomic Energy Commission
  • Eaton, Frederick M., U.S. Representative to the Ten-Nation Disarmament Conference at Geneva from September 1960
  • Eisenhower, Dwight D., President of the United States
  • Eisenhower, Major John S. D., Assistant Staff Secretary to the President, promoted to Lieutenant Colonel in May 1960
  • Emelyanov, V.S., Head of Soviet (non-military) Atomic Energy Authority
  • English, Spofford G., Chief, Chemical Branch, Research Division, Atomic Energy Commission
  • Farley, Philip J., Special Assistant to the Secretary of State for Disarmament and Atomic Energy Affairs
  • Federov, Yevgeni, member of the Soviet delegation to the Geneva Experts Conference on Nuclear Tests, 1958; thereafter Soviet Adviser to the delegation to the Geneva Conference on the Discontinuance of Nuclear Weapon Tests
  • Fisk, James B., U.S. Representative to the Geneva Conference on the Discontinuance of Nuclear Weapon Tests; also member, President’s Science Advisory Committee
  • Floberg, John F., Member, Atomic Energy Commission
  • Foster, Admiral Paul, Member, Atomic Energy Commission; Member, Working Group on Diarmament Policy
  • Foster, William C., U.S. Representative to the Geneva Conference of Experts on Surprise Attack
  • Fox, General Alonzo P., Defense Member, Working Group on Disarmament Policy
  • Franke, William B., Under Secretary of the Navy until June 7, 1959; thereafter Secretary of the Navy
  • Gates, Thomas S., Jr., Secretary of the Navy until June 7, 1959; Deputy Secretary of Defense, June 7–December 1, 1959; thereafter Secretary of Defense
  • Gleason, S. Everett, Deputy Executive Secretary, National Security Council
  • Glennan, T. Keith, Administrator, National Aeronautics and Space Administration
  • Goodby, James E., Atomic Energy Commission
  • Goodpaster, Brigadier General Andrew J., Staff Secretary to President Eisenhower
  • Gore, Albert, Democratic Senator from Tennessee; member, Joint Committee on Atomic Energy
  • Gray, Gordon, Director, Office of Defense Mobilization, until July 1958; thereafter Special Assistant to the President for National Security Affairs
  • Green, Howard C., Canadian Secretary of State for External Affairs from June 1959
  • Gromyko, Andrei A., Soviet Foreign Minister
  • Gruenther, General Alfred M., disarmament adviser to Secretary of State Dulles; formerly Military Adviser to President Eisenhower
  • Hagerty, James C., Press Secretary to President Eisenhower
  • Hammarskjöld, Dag, Secretary-General of the United Nations
  • Harriman, W. Averell, former Ambassador to the Soviet Union
  • Herter, Christian A., Under Secretary of State until April 21, 1959; thereafter Secretary of State
  • Hickey, Lieutenant General Thomas F., Director, Net Evaluation Subcommittee Staff
  • Hoegh, Leo A., Director, Office of Civil Defense, until July 1958; thereafter Director, Office of Defense Mobilization
  • Holaday, William M., Director of Guided Missiles, Department of Defense
  • Hood, Viscount Samuel, British Minister to the United States
  • Hoover, J. Edgar, Director, Federal Bureau of Investigation
  • Humphrey, Hubert H., Democratic Senator from Minnesota; Chairman, Special Subcommittee on Disarmament, Committee on Foreign Relations
  • Irwin, John N., II, Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs from September 26, 1958
  • Jackson, Henry M., Democratic Senator from Washington; member, Joint Committee on Atomic Energy
  • Johnson, Lyndon B., Democratic Senator from Texas; Senate Majority Leader
  • Keeny, Spurgeon M., Jr., Staff Member, White House Office of Science and Technology
  • Kennedy, John F., Democratic Senator from Massachusetts
  • Khrushchev, Nikita S., First Secretary of the Central Committee, Communist Party of the Soviet Union; Vice Chairman, Soviet Council of Ministers until March 1958; thereafter Chairman
  • Killian, James R., Jr., President’s Special Assistant for Science and Technology, and Director of the White House Office of Science and Technology until July 1959
  • Kistiakowsky, George B., Staff Member, White House Office of Science and Technology, until July 15, 1959; thereafter President’s Special Assistant for Science and Technology and Director of the White House Office of Science and Technology
  • Knight, Robert H., Deputy Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs, February 1958–June 1959
  • Krebs, Max V., Special Assistant to the Under Secretary of State until June 1959; thereafter Special Assistant to the Secretary of State
  • Latter, Albert, physicist with the Rand Corporation
  • Latter, Richard, Member, Panel of Experts
  • Lay, James S., Jr., Executive Secretary, National Security Council
  • Le Boutillier, Philip, Jr., Deputy Assistant Secretary of Defense for Supply and Logistics
  • LeMay, General Curtis E., Vice Chief of Staff of the Air Force
  • Lemnitzer, General Lyman L., Vice Chief of Staff of the Army until June 30, 1959; Chief of Staff until October 1, 1960; thereafter Chairman of the Joint Chiefs of Staff
  • Libby, Willard F., Commissioner, Atomic Energy Commission, until July 1958
  • Ling, Donald P., Member, Science Advisory Committee
  • Lloyd, John Selwyn Brooke, British Secretary of State for Foreign Affairs until July 27, 1960; thereafter Chancellor of the Exchequer
  • Lodge, Henry Cabot, Permanent Representative to the United Nations until September 3, 1960
  • Long, Franklin A., Professor of Chemistry, Cornell University
  • Loper, General Herbert B., Assistant to the Secretary of Defense for Atomic Energy
  • Lovett, Robert A., disarmament adviser to Secretary of State Dulles
  • Macauley, John B., Deputy Director of the Office of Research and Engineering, Department of Defense
  • Macmillan, Harold, British Prime Minister
  • McCloy, John J., disarmament adviser to Secretary of State Dulles
  • McCone, John A., Chairman of the Atomic Energy Commission from July 1958
  • McElroy, Neil H., Secretary of Defense until December 1, 1959
  • McGuire, E. Perkins, Assistant Secretary of Defense for Supply and Logistics
  • McRae, James W., Chairman, Ad Hoc Panel on Nuclear Test Requirements
  • Merchant, Livingston T., Assistant Secretary of State for European Affairs from October 1958; Deputy Under Secretary of State for Political Affairs, August 1959–December 1959; thereafter Under Secretary of State for Political Affairs
  • Moch, Jules, French Representative to the Ten-Nation Disarmament Conference
  • Murphy, Robert D., Deputy Under Secretary of State for Political Affairs until August 1959; Under Secretary of State for Political Affairs, August–December 1959
  • Nixon, Richard M., Vice President of the United States
  • Norstad, General Lauris, Commander in Chief, European Command
  • Ormsby Gore, William David, British Minister of State for Foreign Affairs
  • Panofsky, Wolfgang K. H., Chairman, Panel on High Altitude Detection
  • Pate, General Randolph M., Commandant of the U.S. Marine Corps until December 31, 1959
  • Penney, William, British nuclear physicist
  • Persons, General Wilton S. (Ret.), Assistant to President Eisenhower
  • Plowden, Edwin N., Chairman, British Atomic Energy Authority
  • Polk, Brigadier General James H., Director, Office of Planning, International Security Affairs, Department of Defense
  • Power, General Thomas S., Commander, Strategic Air Command
  • Pugh, George E., Member, Weapons Systems Evaluation Group, Department of Defense
  • Quarles, Donald A., Deputy Secretary of Defense until his death on May 8, 1959
  • Randall, Clarence S., Chairman, Council on Foreign Economic Policy
  • Reinhardt, G. Frederick, Counselor of the Department of State
  • Rhea, Colonel Fred, Defense Member, Working Group on Disarmament Policy
  • Sandys, Duncan, British Minister of Defense until October 1959; thereafter Minister of Aviation
  • Saulnier, Raymond J., Chairman of the Council of Economic Advisers
  • Scoville, Herbert E., Assistant Director of the Central Intelligence Agency and Director of the Office of Scientific Intelligence
  • Scribner, Fred C, Jr., Under Secretary of the Treasury
  • Segni, Antonio, Italian Deputy Prime Minister and Minister of Defense from July 1958; Prime Minister and Minister of the Interior from February 1959; Minister of Foreign Affairs from March 1960
  • Sharp, Dudley C, Assistant Secretary of the Air Force until January 31, 1959; Under Secretary of the Air Force, August 3–December 11, 1959; thereafter Secretary of the Air Force
  • Shoup, General David M., Commandant of the U.S. Marine Corps from January 1, 1960
  • Sides, Vice Admiral John H., Director, Weapons Systems Evaluation Group
  • Smith, Bromley, Staff Member, National Security Council, until January 1959; thereafter Executive Officer, Operations Coordinating Board
  • Smith, Gerard C, Assistant Secretary of State for Policy Planning
  • Smith, General Walter Bedell (Ret.), disarmament adviser
  • Smith, Brigadier General Willard W., Deputy Director, Net Evaluation Subcommittee Staff
  • Spaak, Paul-Henri, Secretary General of the North Atlantic Treaty Organization
  • Spiers, Ronald, Officer in Charge of Disarmament Affairs, Department of State
  • Sprague, Mansfield D., Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs until September 3, 1958
  • Sprague, Robert, Director, Security Resources Panel, ODM Science Advisory Committee on Deterrence and Survival in the Nuclear Age, from September 1957
  • Staats, Elmer B., Deputy Director, Bureau of the Budget
  • Stans, Maurice H., Deputy Director, Bureau of the Budget, until March 1958; thereafter Director
  • Starbird, Brigadier General Alfred D., Director, Division of Military Application, Atomic Energy Commission
  • Stassen, Harold E., Special Assistant to the President for Disarmament until February 15, 1958
  • Strauss, Admiral Lewis L., Chairman, Atomic Energy Commission, until June 30, 1958; Secretary of Commerce from October 24, 1958
  • Symington, W. Stuart, Democratic Senator from Missouri
  • Taylor, General Maxwell D., Chief of Staff of the Army until July 1, 1959
  • Teller, Edward, Director, Lawrence Livermore Nuclear Weapons Laboratory
  • Thomas, General Gerald C., Director, Net Evaluation Subcommittee Staff
  • Thompson, Llewellyn E., Ambassdor to the Soviet Union
  • Tsarapkin, Semen K., Soviet Representative to the Geneva Conference on the Discontinuance of Nuclear Weapon Tests from 1958
  • Twining, General Nathan F., Chairman of the Joint Chiefs of Staff until September 30, 1960
  • Wadsworth, James J., U.S. Representative to the Geneva Conference on the Discontinuance of Nuclear Weapon Tests until August 31, 1960; Permament Representative to the United Nations from September 8, 1960
  • Washburn, Abbott, Deputy Director, United States Information Agency
  • White, General Thomas D., Chief of Staff of the Air Force
  • Whitman, Ann C., Personal Secretary to President Eisenhower
  • Whitney, John Hay, Ambassador to the United Kingdom
  • Wiesenand, Brigadier General James F.,, Special Assistant to the Chairman of the Joint Chiefs of Staff
  • Wiesner, Jerome B., Member, President’s Science Advisory Committee
  • Wilcox, Francis O., Assistant Secretary of State for International Organization Affairs
  • Williams, Haydn, Deputy Assistant Secretary of Defense for NSC Affairs and Plans, International Security Affairs
  • Wilson, Charles E., Secretary of Defense until October 8, 1957
  • Wright, Michael, British Deputy Representative to the Geneva Conference on the Discontinuance of Nuclear Weapon Tests from 1960
  • Yeagley, J. Walter, Acting Assistant Attorney General for Internal Security, Department of Justice
  • York, Dr. Herbert F., Director of Research and Engineering, Department of Defense, from December 30, 1958
  • Zorin, Valerian A., Soviet Representative to the United Nations and to the Ten-Nation Disarmament Conference from 1960