George Wadsworth II (1893–1958)

    Foreign Service Officer
    State of Residence: New York

    1. Chargé d’Affaires ad interim (Italy)
      Presentation of Credentials: October 1941
      Termination of Mission: Italy declared war on the United States December 6, 1941
    2. Concurrent Appointments
      1. Diplomatic Agent/Consul General (Syria)
        Appointed: October 9, 1942
        Presentation of Credentials: November 30, 1942
        Termination of Mission: Promoted to Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary November 17, 1944
        • Also accredited to Lebanon; resident at Beirut. Commissioned to the Republic of Syria.
      2. Diplomatic Agent/Consul General (Lebanon)
        Appointed: October 9, 1942
        Presentation of Credentials: November 19, 1942
        Termination of Mission: Promoted to Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary November 16, 1944
        • Also accredited to Syria; resident at Beirut.
    3. Concurrent Appointments
      1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Syria)
        Appointed: September 21, 1944
        Presentation of Credentials: November 17, 1944
        Termination of Mission: Left post. February 8, 1947
        • Also accredited to Lebanon; resident at Beirut. Commissioned to the Republic of Syria.
      2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Lebanon)
        Appointed: September 21, 1944
        Presentation of Credentials: November 16, 1944
        Termination of Mission: Left post. February 1, 1947
        • Also accredited to Syria; resident at Beirut.
    4. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Iraq)
      Appointed: November 19, 1946
      • Commissioned during a recess of the Senate; did not serve under this appointment.
    5. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Iraq)
      Appointed: January 13, 1947
      Presentation of Credentials: February 15, 1947
      Termination of Mission: Left post. September 26, 1948
    6. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Turkey)
      Appointed: August 11, 1948
      Presentation of Credentials: October 1, 1948
      Termination of Mission: Left post. January 2, 1952
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on March 2, 1949, after confirmation.
    7. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Czechoslovakia)
      Appointed: October 8, 1952
      Presentation of Credentials: December 29, 1952
      Termination of Mission: Left post. October 30, 1953
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on May 1, 1953.
    8. Concurrent Appointments
      1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Yemen)
        Appointed: October 21, 1953
        Presentation of Credentials: September 13, 1954
        Termination of Mission: Left Jidda January 1, 1958
        • Also accredited to Saudi Arabia; resident at Jeddah. Commissioned to the Kingdom of Yemen. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on January 26, 1954, after confirmation.
      2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Saudi Arabia)
        Appointed: October 21, 1953
        Presentation of Credentials: January 9, 1954
        Termination of Mission: Left post. January 1, 1958
        • Also accredited to Yemen; resident at Jeddah. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on January 26, 1954, after confirmation.