Persons

  • Allon, Yigal, Deputy Prime Minister of Israel and Minister for Immigrant Absorption from August 1968
  • Anderson, Robert B., Secretary of the Treasury, 1957-1961
  • Argov, Shlomo, Minister of Israeli Embassy from June 1968
  • Atherton, Alfred L., Jr., Country Director for Israel and Arab-Israel Affairs, Bureau of Near East and South Asian Affairs, Department of State, from January 1967
  • Ball, George W., Representative to the United Nations, June-September 1968
  • Barbour, Walworth, Ambassador to Israel
  • Battle, Lucius D., Ambassador to the United Arab Republic until March 1967; Assistant Secretary of State for Near Eastern and South Asian Affairs, April 1967-September 1968
  • Bergus, Donald C., Principal Officer of the U.S. Interests Section of the Spanish Embassy in the United Arab Republic from July 1967
  • Black, Eugene R., former President of the International Bank for Reconstruction and Development (World Bank); Special Adviser to the President
  • Bohlen, Charles E., Ambassador to France until February 1968; thereafter Deputy Under Secretary of State for Political Affairs
  • Boutros, Fuad, Lebanese Foreign Minister from March 1968
  • Buffum, William B., Director, Office of United Nations Political and Security Affairs, Bureau of International Organization Affairs, Department of State, until August 1965; Deputy Assistant Secretary of State for International Organization Affairs, September 1965-December 1966; thereafter Deputy Representative to the United Nations
  • Bull, Lieutenant General Odd, Chief of Staff, United Nations Truce Supervision Organization
  • Clark, Ramsay, Attorney General
  • Clifford, Clark M., Secretary of Defense from March 1968
  • Comay, Michael S., Israeli Permanent Representative at the United Nations in 1967
  • Daoud, Colonel Muhammed, Jordanian liaison with Israel in Sandstorm talks
  • Davies, Rodger P., Deputy Assistant Secretary of State for Near Eastern and South Asian Affairs
  • Dayan, Moshe, Israeli Minister of Defense from June 1967
  • Dean, Sir Patrick, British Ambassador to the United States
  • Dobrynin, Anatoliy F., Soviet Ambassador to the United States
  • Eban, Abba, Israeli Minister of Foreign Affairs
  • Edde, Pierre, Lebanese Finance Minister from February 1968
  • Eilts, Hermann F., Ambassador to Saudi Arabia
  • Eshkol, Levi, Prime Minister of Israel
  • Evron, Ephraim, Minister of the Israeli Embassy in Washington until June 1968
  • Faisal ibn Abd al-Aziz Al Saud, King of Saudi Arabia
  • Farra, Mohammed Hussein El, Permanent Representative of Jordan to the United Nations
  • Fawzi, Mohammed, Deputy Prime Minister for Foreign Affairs of the United Arab Republic until 1967
  • Feinberg, Abraham, Chairman of the Executive Committee, American Bank and Trust Company, New York City
  • Foster, John W., member of the National Security Council staff
  • Freeman, Orville, Secretary of Agriculture
  • Gaud, William S., Administrator, Agency for International Development
  • Ghorbal, Ashraf, Minister of the United Arab Republic Interests Section of the Embassy of India in the United States from January 1968
  • Goldberg, Arthur J., Permanent Representative to the United Nations until June 1968
  • Hakim, Georges, Foreign Minister of Lebanon until February 1968
  • Handley, William J., Deputy Assistant Secretary of State for Near Eastern and South Asian Affairs
  • Harman, Avraham, Ambassador of Israel until February 1968
  • Hart, Parker T., Ambassador to Turkey until October 1968; thereafter Assistant Secretary of State for Near Eastern and South Asian Affairs
  • Hassan, Crown Prince of Jordan and younger brother of King Hussein
  • Helms, Richard M., Director of Central Intelligence
  • Helou, Charles, President of Lebanon
  • Hod, Brigadier General Mordechai, Commander, Israel Defense Forces Air Force
  • Houghton, Robert B., Country Director for Lebanon, Jordan, Syrian Arab Republic, and Iraq, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State, January 1967-July 1968
  • Hussein I, ibn Talal, King of Jordan
  • Jarring, Gunnar, Swedish Ambassador to the Soviet Union; detailed to the United Nations to serve as Special Representative, United Nations Middle East Mission
  • Johnson, Lyndon B., President of the United States
  • Johnson, W. Thomas, White House Deputy Press Secretary
  • Jones, Jim R., Assistant to the President under Marvin Watson, February 1965-January 1968; Deputy Special Assistant to the President, January-May 1968; Special Assist-ant to the President from May 1968; also, from January 1968, served as the President’s Appointments Secretary
  • Karame, Rashid, Prime Minister of Lebanon until February 1968
  • Katzenbach, Nicholas deB., Under Secretary of State
  • Khammash, General Amer, Chief of Staff, Armed Forces of Jordan
  • Khouli, Hassan Sabri al-, Representative of President Nasser at the Arab League; member of UAR delegation to Khartoum Conference in August 1967; also President of the Council of Ministers
  • Kony, Mohammed Awad El, Permanent Representative of the United Arab Republic to the United Nations
  • McCloy, John J., President’s Special Emissary for Near East Arms Limitation
  • McNamara, Robert S., Secretary of Defense until February 1968
  • Meeker, Leonard C., Legal Adviser, Department of State
  • Murray, Robert J., Deputy Director, Near East and South Asian Affairs, Office of the Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs
  • Nasser, Gamal Abdel, President of the United Arab Republic
  • Nitze, Paul H., Deputy Secretary of Defense from July 1967
  • Parker, Richard B., Country Director for United Arab Republic Affairs, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State, from August 1967
  • Porter, Dwight J., Ambassador to Lebanon
  • Rabin, Lt. Gen. Yitzak, Chief of Staff of the Israel Defense Forces until December 1967; Ambassador of Israel from February 1968
  • Rafael, Gideon, Permanent Representative of Israel to the United Nations, May 1967-November 1968; thereafter Director-General of the Ministry of Foreign Affairs
  • Riad, Mahmoud, Foreign Minister of the United Arab Republic; head of the UAR delegation to the 22d Session of the UN General Assembly, September-December 1967
  • Riad, Mohamed, Counselor, UAR Foreign Ministry; member of the UAR delegation to the Fifth Emergency Special Session of the UN General Assembly, June-September 1967, and the 22d Session of the UN General Assembly, September-December 1967
  • Rifai, Abdul Moneim, Jordanian Minister of Foreign Affairs from April 1968
  • Rifai, Zaid, Secretary-General of the Royal Court of Jordan; King Hussein’s private secretary
  • Rostow, Eugene V., Under Secretary of State for Political Affairs
  • Rostow, Walt W., Special Assistant to the President
  • Rusk, Dean, Secretary of State
  • Saunders, Harold H., member of the National Security Council Staff
  • Schwartz, Harry H., Deputy Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs
  • Seaborg, Glenn T., Chairman, Atomic Energy Commission
  • Seelye, Talcott, Country Director for Lebanon, Jordan, Syrian Arab Republic, and Iraq, Bureau of Near Eastern and South Asian Affairs, Department of State, from July 1968
  • Sharaf, Abdul Hamid, Jordanian Ambassador to the United States from August 1967
  • Shazar, Zalman, President of Israel
  • Sisco, Joseph J., Assistant Secretary of State for International Organization Affairs from September 1965
  • Smith, Bromley K., Executive Secretary of the National Security Council
  • Stewart, Michael, British Secretary of State for Foreign Affairs from April 1968
  • Symmes, Harrison M., Ambassador to Jordan from November 1967
  • Talhouni, Bahjat, Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Jordan from October 1967
  • Tcherniakov, Yuri N., Charge d’Affaires of the Soviet Embassy until December 1968
  • Tekoah, Yosef, Permanent Representative of Israel to the United Nations Touqan, Ahmad, Deputy Prime Minister of Jordan
  • Walsh, John P., Deputy Executive Secretary of the Department of State until September 1967; thereafter Acting Executive Secretary
  • Warnke, Paul C., Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs from August 1967
  • Weizman, Brigadier General Ezer, Chief of Operations, Israeli Defense Forces
  • Wheeler, General Earle G., USA, Chairman of the Joint Chiefs of Staff
  • Wiggins, James R., Permanent Representative to the United Nations from October 1968
  • Woods, George, President of the International Bank for Reconstruction and Development (World Bank); U.S. Coordinator on the Israeli Desalting Project
  • Yafi, Abdullah, Prime Minister of Lebanon from February 1968