List of Persons

  • Achilles, Theodore C., Counselor of the Department of State from March 1960
  • Adenauer, Konrad, Chancellor of the Federal Republic of Germany
  • Akalovsky, Alexander, Department of State interpreter
  • Allen, George, Director of the United States Information Agency
  • Alphand, Hervé, French Ambassador to the United States
  • Amrehn, Franz, Deputy Mayor of Berlin
  • Anderson, Robert B., Secretary of the Treasury
  • Armitage, John A., Office of Soviet Union Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Barbour, Walworth, Minister in the United Kingdom
  • Battle, Laurie C., Representative from Alabama
  • Baudissin, Georg Graf von, German Representative to the Four-Power Working Group
  • Becker, Loftus E., Legal Adviser, Department of State, until August 1959
  • Berding, Andrew H., Assistant Secretary of State for Public Affairs
  • Bernau, Phyllis D., Personal Assistant to Secretary of State Dulles
  • Blankenhorn, Herbert A. von, German Permanent Representative to NATO
  • Blessing, Karl, President of the Bundesbank
  • Boegner, Jean-Marie, Diplomatic Adviser to President de Gaulle
  • Bolz, Lothar, Foreign Minister of the German Democratic Republic
  • Brandt, Willy, Governing Mayor of Berlin
  • Brentano, Heinrich von, German Foreign Minister
  • Brosio, Manlio, Italian Ambassador to the United States
  • Brown, L. Dean, Officer in Charge of French-Iberian Affairs, Office of Western European Affairs, Department of State, from September 1958
  • Bruce, David K. E., Ambassador to Germany until October 1959
  • Burgess, W. Randolph, Permanent Representative to NATO
  • Burke, Admiral Arleigh A., Chief of Naval Operations
  • Burns, Findley, Jr., Political Officer at the Mission at Berlin from August 1958
  • Caccia, Sir Harold A., British Ambassador to the United States
  • Calhoun, John A., Director, Executive Secretariat, Department of State, September 1958–September 1960
  • Carstens, Karl, Head of the Political Section, German Foreign Ministry, from September 1959; thereafter Assistant Secretary for Political Affairs
  • Clay, General Lucius D., former U.S. Commandant, Berlin
  • Couve de Murville, Maurice, French Foreign Minister from June 1958
  • Creel, Robert C., Officer in Charge of German Political Affairs, Department of State, until December 1958
  • Dale, William N., Deputy Director, Office of British Commonwealth and Northern European Affairs, Department of State, until August 1959
  • Davis, Richard H., Minister Counselor at the Embassy in the Soviet Union until August 1959
  • De Gaulle, Charles, Prime Minister of France, June 1958–January 1959; thereafter President of France
  • Debré, Michel, French Prime Minister from January 1959
  • Denny, Admiral Sir Michael, Chairman of the British Joint Services Staff to the United States
  • Dillon, C. Douglas, Under Secretary of State for Economic Affairs until June 1958, thereafter Under Secretary of State
  • Dirksen, Everett M., Senator from Illinois
  • Dittmann, Herbert, Under Secretary for Political Affairs, German Foreign Ministry
  • Dixon, Sir Pierson, British Representative to the United Nations
  • Douglas, James H., Secretary of the Air Force until December 1959; thereafter Deputy Secretary of Defense
  • Drinkall, John K., Western Department, British Foreign Office
  • Dubs, Adolph, Office of Soviet Union Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State, from June 1959
  • Duckwitz, Georg Ferdinand, Head of the Eastern Department, German Foreign Ministry
  • Dulles, Allen W., Director of Central Intelligence
  • Dulles, Eleanor L., Special Assistant to the Director of the Office of German Affairs, Department of State
  • Dulles, John Foster, Secretary of State until April 1959
  • Eckardt, Felix von, State Secretary, Federal Republic of Germany
  • Eisenhower, Dwight D., President of the United States
  • Eisenhower, Major John S. D., Assistant Staff Secretary to the President from October 1958
  • Elbrick, C. Burke, Assistant Secretary of State for European Affairs until October 1958
  • Erhard, Ludwig, German Minister of Economics
  • Etzel, Franz, German Minister of Finance
  • Fessenden, Russell H., Deputy Director, Office of European Regional Affairs, Department of State, from September 1958, Acting Director from June 1959
  • Freers, Edward L., Director, Office of Eastern European Affairs, Department of State
  • Froment-Meurice, Henri, East European Department, French Foreign Ministry
  • Fulbright, J. William, Senator from Arkansas
  • Gates, Thomas S., Jr., Secretary of the Navy until June 1959; Deputy Secretary of Defense, June–December 1959; thereafter Secretary of Defense
  • Gerstenmaier, Eugene, President of the Bundestag
  • Gibson, William M., Director, Office of International Conferences, Department of State, from January 1959
  • Globke, Hans, Federal State Secretary, Federal Republic of Germany
  • Gomulka, Wladislaw, First Secretary of the Central Committee of the Polish United Workers Party
  • Goodpaster, Brigadier General Andrew J., Staff Secretary to the President
  • Gray, Gordon, Director of the Office of Defense Mobilization until June 1958; Special Assistant to the President for National Security Affairs from July 1958
  • Green, Joseph N., Jr., Special Assistant to the Secretary of State until October 1959.
  • Grewe, Wilhelm C., German Ambassador to the United States from February 1958
  • Gromyko, Andrei Andreivich, Soviet Foreign Minister
  • Grotewohl, Otto, Prime Minister of the German Democratic Republic
  • Grubyakov, A. M., Senior Assistant to the Soviet Foreign Minister
  • Gufler, Bernard, Assistant Chief of Mission at Berlin
  • Hagerty, James C., Press Secretary to the President
  • Halleck, Charles, Representative from Indiana
  • Hamlett, Major General Barksdale, U.S. Commandant Berlin
  • Hammarskjöld, Dag, United Nations Secretary-General
  • Hancock, Patrick F., British Representative to the Four-Power Working Group
  • Harriman, W. Averell, former Ambassador to the Soviet Union
  • Herter, Christian A., Under Secretary of State until April 21, 1959; thereafter Secretary of State
  • Heuss, Theodor, President of the Federal Republic of Germany until July 1959
  • Hickenlooper, Bourke B., Senator from Iowa
  • Hillenbrand, Martin J., Political Officer, Mission at Berlin, until September 1958; thereafter Director, Office of German Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Hodes, General Henry I., Commander in Chief, U.S. Army, Europe until March 1959
  • Hood, Viscount Samuel, Minister of the Embassy in United States
  • Houghton, Amory, Ambassador to France
  • Hoyer Millar, see Millar
  • Humphrey, Hubert H., Senator from Minnesota
  • Irwin, John N., II, Deputy Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs until January 1959
  • Jackling, R. W., Counselor of the British Embassy in the United States
  • James, Alan G., Assistant Chief, Report and Operations Staff, Executive Secretariat, Department of State, until November 1959
  • Jandrey, Frederick W., Deputy Assistant Secretary of State for European Affairs until April 1958
  • Jebb, Sir Hubert Miles Gladwyn, British Ambassador in France
  • Johnson, Major General Douglas V., Deputy Director for Strategic Plans, Joint Staff, 1958–1959; thereafter Director for Plans and Policy
  • Johnson, Lyndon B., Senator from Texas
  • Joxe, Louis, Permanent Secretary General, French Foreign Ministry, until July 1959; thereafter Secretary of State to the Prime Minister
  • Kharlamov, Mikhail A., Director of the Press Office, Soviet Foreign Ministry
  • Khrushchev, Nikita Sergeyevich, Vice Chairman of the Soviet Council of Ministers until March 1958; thereafter Chairman
  • Klein, David, Second Secretary of the Embassy in Germany
  • Klein, Guenther, Berlin Senator for Federal Affairs
  • Kohler, Foy D., Deputy Assistant Secretary of State for European Affairs, February 1958–December 1959; thereafter Assistant Secretary
  • Kotsiuba, Colonel, Soviet Deputy Commandant for Berlin until February 1958
  • Krebs, Max V., Special Assistant to the Under Secretary of State until June 1958; thereafter Special Assistant to the Secretary of State
  • Kroll, Hans, German Ambassador to the Soviet Union from May 1958
  • Kusterer, Hermann, Interpreter, German Embassy in the United States
  • Kuznetsov, Vasili Vasilevich, Soviet Vice Minister of Foreign Affairs
  • Laloy, Jean, Director, European Affairs, French Foreign Ministry
  • Lampson, Edward T., Acting Officer in Charge of German Political Affairs, Office of German Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Laskey, Denis S., Principal Private Secretary to Foreign Secretary Selwyn Lloyd
  • Ledwidge, W. B. J., British Political Adviser in Berlin
  • Lejins, Nora M., Assistant Chief, Division of Language Services, Department of State, until October 1958
  • LeMay, General Curtis, Vice Chief of Staff, U.S. Air Force
  • Lightner, Edwin A., Jr., Assistant Chief of Mission at Berlin from June 1959
  • Lisle, Raymond E., Deputy Director, Office of German Affairs, Department of State
  • Lloyd, Selwyn, British Secretary of State for Foreign Affairs
  • Lodge, Henry Cabot, Representative to the United Nations
  • Looram, Matthew J., Office of Western European Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Lucet, Charles, Minister of the French Embassy in the United States
  • Lyon, Cecil B., Deputy Chief of Mission at the Embassy in France from March 1958
  • Macmillan, Harold, British Prime Minister and First Lord of the Treasury
  • Malik, Yakov Aleksandrovich, Soviet Ambassador to the United Kingdom
  • Markushin, Lieutenant Colonel M.F., Soviet Deputy Commandant in Berlin from February 1958
  • McBride, Robert H., Deputy Director, Office of Western European Affairs, Department of State, until September 1958; thereafter Director
  • McCloy, John J., former High Commissioner for Germany
  • McCone, John A., Chairman of the Atomic Energy Commission
  • McElroy, Neil H., Secretary of Defense until December 1959
  • McFarland, James H., Office of German Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • McKiernan, Thomas D., Office of German Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • McSweeney, John M., Acting Director, Office of Eastern European Affairs, Department of State, from June 1959
  • Menshikov, Mikhail Alekseevich, Soviet Ambassador to the United States from April 1959
  • Merchant, Livingston T., Assistant Secretary of State for European Affairs from November 1958
  • Mikoyan, Anastas Ivanovich, First Deputy Chairman, Soviet Council of Ministers
  • Millar, Sir Frederick Robert Hoyer, British Permament Under Secretary of State for Foreign Affairs
  • Minnich, L. Arthur, Jr., Assistant Staff Secretary to the President
  • Moch, Jules, French Representative to the Ten-Nation Disarmament Conference
  • Morgan, George A., member, Policy Planning Staff, Department of State, from April 1958; Deputy Assistant Secretary of State for Policy Planning from August 1959
  • Morris, Brewster H., Consul General at the Embassy in the United Kingdom
  • Mountbatten, Admiral Louis, British Chief of the Defense Staff and Chairman, Chief of Staff, from July 1959
  • Murphy, Robert D., Deputy Under Secretary for Political Affairs until August 1959; thereafter Under Secretary of State for Political Affairs
  • Nixon, Richard M., Vice President of the United States
  • Nolting, Frederick E., Jr., Deputy Representative to NATO
  • Norstad, General Lauris, Supreme Commander, Allied Powers, Europe; also Commander, U.S. European Command, from September 1958
  • Nunley, William T., Acting United Nations Adviser in the Bureau of European Affairs, Deparment of State
  • Ollenhauer, Erich, Head of the German Social Democratic Party
  • Ormsby Gore, William David, Minister of State, British Foreign Office
  • Pella, Giuseppe, Italian Foreign Minister
  • Persons, Major General Wilton B., Deputy Assistant to the President until September 1958; thereafter Assistant to the President
  • Pervukhin, Mikhail Georgievich, Soviet Ambassador to the German Democratic Republic from February 1958
  • Quarles, Donald, Deputy Secretary of Defense until May 1959
  • Raab, Julius, Chancellor of Austria
  • Rayburn, Sam, Representative from Texas; Speaker of the House of Representatives
  • Reilly, Sir Patrick, British Ambassador in the Soviet Union
  • Reinhardt, G. Frederick, Counselor of the Department of State
  • Reinstein, Jacques J., Director, Office of German Affairs, Department of State, until July 1958; Counselor of the Embassy in France with rank of Minister from June 1959
  • Roberts, Sir Frank, British Permanent Representative to NATO
  • Scherpenberg, Albert H. van, State Secretary, German Foreign Ministry
  • Segni, Antonio, Italian Deputy Prime Minister and Minister of the Interior, July 1958–January 1959; Prime Minister from February 1959
  • Seydoux, François, French Ambassador to Germany
  • Shilov, Major A.S., Soviet Assistant Political Adviser in Berlin
  • Smirnov, Andrei Andreevich, Soviet Ambassador to Germany
  • Smith, Gerard C., Assistant Secretary of State for Policy Planning.
  • Smith, James H., Director of the International Cooperation Administration
  • Soldatov, Aleksandr Andreevich, Head of American Countries Department, Soviet Foreign Ministry
  • Spaak, Paul-Henri, Secretary General of the North Atlantic Treaty Organization
  • Staats, Elmer B., Executive Officer, Operations Coordinating Board
  • Steel, Christopher, British Ambassador to Germany
  • Stikker, Dirk U., Dutch Permanent Representative to NATO
  • Stimpson, Harry F., Jr. , Special Assistant, Office of the Secretary of State, until July 1959
  • Stoessel, Walter J., Jr., First Secretary and Political Officer at the Embassy in France
  • Straneo, Carlo Alberto, Director General of Political Affairs, Italian Foreign Ministry
  • Strauss, Franz-Josef, German Defense Minister
  • Strauss, Lewis L., Chairman of the Atomic Energy Commission until June 1958; Secretary of Commerce, November 1958–June 1959
  • Sullivan, Charles A., Deputy Special Assistant to the Secretary of State for Disarmament and Atomic Energy from February 1959
  • Thompson, Llewellyn E., Ambassador to the Soviet Union
  • Thurston, Raymond L., Counselor at the Embassy in France until April 1958; thereafter Consul General
  • Timmons, Benson E. L., III, Director, Office of European Regional Affairs, Department of State, until June 1959
  • Toon, Malcolm, Office of Eastern European Affairs, Department of State
  • Trimble, William C., Counselor of the Embassy in Germany until April 1958; Minister until February 1959
  • Troyanovski, Oleg Antonovich, Soviet translator
  • Twining, General Nathan F., Chairman, Joint Chiefs of Staff
  • Tyler, William R., Counselor for Political Affairs in the Embassy in Germany from April 1958
  • Ulbricht, Walter, Consul General, Chairman of the Socialist Unity Party
  • Vockel, Heinrich, German Representative in Berlin
  • Walters, Lieutenant Colonel Vernon A., Staff Assistant to the President
  • Weber, Heinz, German Interpreter
  • Wellington, Rebecca G., First Secretary of the Embassy in Germany until March 1959
  • White, General Thomas D., Chief of Staff, U.S. Air Force
  • Whitman, Ann C., President Eisenhower’s Personal Secretary
  • Whitney, John Hay, Ambassador to the United Kingdom
  • Wilcox, Francis O., Assistant Secretary of State for International Organization Affairs
  • Wilkinson, P. A., British Embassy in Germany
  • Williamson, Francis T., Director of Research-Analysis for Western Europe, Bureau of Intelligence and Research, Department of State, from February 1959
  • Winzer, Otto, Deputy Foreign Minister, German Democratic Republic
  • Zakharov, Major General Nikolai F., Soviet Commandant in Berlin
  • Zorin, Valerian Aleksandrovich, Head, Soviet Delegation to the U.N. Disarmament Commission
  • Zulueta, Philip F. de, Private Secretary to Prime Minister Macmillan