George McWillie Williamson (1829–1882)

State of Residence: Louisiana
  1. Concurrent Appointments
    1. Minister Resident (Guatemala)
      Appointed: May 17, 1873
      Presentation of Credentials: September 9, 1873
      Termination of Mission: Notified the Government of Guatemala by note from Amapala, Honduras, that he had resigned January 31, 1879
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on December 10, 1873, after confirmation. Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to El Salvador, Nicaragua, Costa Rica, and Honduras; resident at Guatemala City.
    2. Minister Resident (El Salvador)
      Appointed: May 17, 1873
      Presentation of Credentials: October 18, 1873
      Termination of Mission: Notified Government of Salvador by note from Amapala, Honduras, that he had resigned January 31, 1879
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on December 10, 1873, after confirmation. Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to Guatemala, Nicaragua, Costa Rica, and Honduras; resident at Guatemala City.
    3. Minister Resident (Nicaragua)
      Appointed: May 17, 1873
      Presentation of Credentials: November 1, 1873
      Termination of Mission: Notified Government of Nicaragua by note from Amapala, Honduras, that he had resigned January 31, 1879
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on December 10, 1873, after confirmation. Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to Guatemala, El Salvador, Costa Rica, and Honduras; resident at Guatemala City.
    4. Minister Resident (Costa Rica)
      Appointed: May 17, 1873
      Presentation of Credentials: August 13, 1873
      Termination of Mission: Notified Government of Costa Rica by note from Amapala, Honduras, that he had resigned January 31, 1879
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on December 10, 1873, after confirmation. Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to Guatemala, El Salvador, Nicaragua, and Honduras; resident at Guatemala City.
    5. Minister Resident (Honduras)
      Appointed: May 17, 1873
      Presentation of Credentials: February 19, 1874
      Termination of Mission: Notified Government of Honduras by note, that he had resigned January 31, 1879
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on December 10, 1873, after confirmation. Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to Guatemala, El Salvador, Nicaragua, and Costa Rica; resident at Guatemala City.