Learn about the beta

William A. Stoltzfus Jr. (1924–)

Career Foreign Service Officer
State of Residence: New Jersey
  1. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Kuwait)
      Appointed: December 9, 1971
      Presentation of Credentials: February 9, 1972
      Termination of Mission: Left post on January 6, 1976
      • Also accredited to Bahrain, United Arab Emirates, Qatar, and Oman; resident at Kuwait City.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Bahrain)
      Appointed: December 9, 1971
      Presentation of Credentials: February 17, 1972
      Termination of Mission: Appointment terminated on June 9, 1974
      • Also accredited to Kuwait, United Arab Emirates, Qatar, and Oman; resident at Kuwait City.
    3. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Qatar)
      Appointed: December 9, 1971
      Presentation of Credentials: March 19, 1972
      Termination of Mission: Appointment terminated August 21, 1974
      • During Stoltzfus’s tenure as non-resident Ambassador, Embassy Doha was established on February 24, 1973, with John T. Wheelock as Chargé d’Affaires ad interim. Also accredited to Kuwait, Bahrain, United Arab Emirates, and Oman; resident at Kuwait City.
    4. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (United Arab Emirates)
      Appointed: February 29, 1972
      Presentation of Credentials: March 20, 1972
      Termination of Mission: Appointment terminated June 23, 1974
      • During Stolzfus’s tenure as non-resident Ambassador, Embassy Abu Dhabi was established on May 15, 1972, with Philip J. Griffin as Chargé d’Affaires ad interim. Also accredited to Kuwait, Bahrain, Qatar, and Oman; resident at Kuwait City.
    5. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Oman)
      Appointed: February 29, 1972
      Presentation of Credentials: April 17, 1972
      Termination of Mission: Appointment terminated July 16, 1974
      • During Stoltzfus’s tenure as non-resident Ambassador, Embassy Muscat was established on July 4, 1972, with Clifford J. Quinlan as Chargé d’Affaires ad interim. Also accredited to Kuwait, Bahrain, United Arab Emirates, and Qatar; resident at Kuwait City.