Learn about the beta

Albert William Sherer Jr. (1916–1986)

Career Foreign Service Officer
State of Residence: Illinois
  1. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Togo)
      Appointed: September 13, 1967
      Presentation of Credentials: October 13, 1967
      Termination of Mission: Left post on March 5, 1970
      • Also accredited to Equatorial Guinea; resident at Lome.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Equatorial Guinea)
      Appointed: October 28, 1968
      Presentation of Credentials: November 21, 1968
      Termination of Mission: Appointment terminated October 13, 1969
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on February 7, 1969, after confirmation. During Sherer’s tenure as non-resident Ambassador, Embassy Santa Isabel (now Malabo) was established on August 1, 1969, with Albert N. Williams as Chargé d’Affaires ad interim. Also accredited to Togo; resident at Lome.
  2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Guinea)
    Appointed: March 17, 1970
    Presentation of Credentials: March 31, 1970
    Termination of Mission: Left post on December 21, 1971
  3. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Czechoslovakia)
    Appointed: February 15, 1972
    Presentation of Credentials: March 15, 1972
    Termination of Mission: Left post on July 29, 1975
    • Commissioned to the Czechoslovak Socialist Republic.