Learn about the beta
Office of the Historian

Rudolf Emil Schoenfeld (1895–1981)

Foreign Service Officer
State of Residence: District of Columbia
  1. Chargé d’Affaires ad interim (Norway)
    Presentation of Credentials: Made initial call as Charge d'Affaires on August 2, 1940
  2. Chargé d’Affaires ad interim (Belgium)
    Presentation of Credentials: Initial call made on August 15, 1940
    • Schoenfeld established the Legation near the Government of the Netherlands in the United Kingdom.
  3. Chargé d’Affaires ad interim (Belgium)
    Presentation of Credentials: November 1, 1940
    • Served as Chargé d’Affaires ad interim near the Government of Belgium established in England.
  4. Chargé d’Affaires (Luxembourg)
    Appointed: March 21, 1944
    Termination of Mission: Superseded November 1, 1944
    • Served near the Government of Luxembourg established in the United Kingdom; resident at London.
  5. Chargé d’Affaires ad interim (Belgium)
    Termination of Mission: Government of Belgium in England terminated on September 8, 1944
  6. Chargé d’Affaires ad interim (Poland)
    Termination of Mission: Embassy near the Government of Poland in England was terminated on July 5, 1945
  7. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Romania)
    Appointed: July 28, 1947
    Presentation of Credentials: September 25, 1947
    Termination of Mission: Left post. May 24, 1950
    • Schoenfeld presented new credentials on March 11, 1948, when Romania became a republic.
  8. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Guatemala)
    Appointed: March 13, 1951
    Presentation of Credentials: April 24, 1951
    Termination of Mission: Left post. October 19, 1953
  9. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Colombia)
    Appointed: October 20, 1953
    Presentation of Credentials: January 28, 1954
    Termination of Mission: Left post. January 26, 1955
    • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on January 26, 1954, after confirmation.