David Michael Satterfield (1954–)

Career Foreign Service Officer
State of Residence: Virginia
  1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Lebanon)
    Appointed: August 3, 1998
    Presentation of Credentials: September 23, 1998
    Termination of Mission: Left post on June 10, 2001
  2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Jordan)
    Appointed: May 12, 2004
    • Did not serve under this appointment
  3. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Turkey)
    Appointed: July 3, 2019