Leslie Ventura Rowe (1947–)

Career Foreign Service Officer
State of Residence: Washington
  1. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Papua New Guinea)
      Appointed: July 5, 2006
      Presentation of Credentials: October 15, 2006
      Termination of Mission: Left post on July 11, 2009
      • Also accredited to Vanuatu and Solomon Islands; resident at Port Moresby.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Vanuatu)
      Appointed: July 5, 2006
      Presentation of Credentials: December 7, 2006
      Termination of Mission: Left Port Moresby July 11, 2009
      • Also accredited to Papua New Guinea and Solomon Islands; resident at Port Moresby.
    3. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Solomon Islands)
      Appointed: July 5, 2006
      Presentation of Credentials: November 15, 2006
      Termination of Mission: Left Port Moresby July 11, 2009
      • Also accredited to Papua New Guinea and Vanuatu; resident at Port Moresby.
  2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Mozambique)
    Appointed: December 29, 2009
    Presentation of Credentials: February 10, 2010
    Termination of Mission: Left post on March 1, 2012