Leonard Rochwarger (1925–2001)

Non-career appointee
State of Residence: New York
  1. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Tuvalu)
      Appointed: September 28, 1987
      Presentation of Credentials: May 6, 1988
      Termination of Mission: Left Suva August 31, 1989
      • Also accredited to Fiji, Kiribati, and Tonga; resident at Suva.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Fiji)
      Appointed: September 28, 1987
      Presentation of Credentials: March 11, 1988
      Termination of Mission: Left post on August 31, 1989
      • Also accredited to Tuvalu, Kiribati, and Tonga; resident at Suva.
    3. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Kiribati)
      Appointed: September 28, 1987
      Presentation of Credentials: May 9, 1988
      Termination of Mission: Left Suva August 31, 1989
      • Also accredited to Tuvalu, Fiji, and Tonga; resident at Suva.
    4. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Tonga)
      Appointed: September 28, 1987
      Presentation of Credentials: June 28, 1988
      Termination of Mission: Left Suva August 31, 1989
      • Also accredited to Tuvalu, Fiji, and Kiribati; resident at Suva.