Romualdo Pacheco (1831–1899)

State of Residence: California
  1. Concurrent Appointments
    1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Honduras)
      Appointed: December 11, 1890
      Presentation of Credentials: April 17, 1891
      • Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to El Salvador, Guatemala, Nicaragua, and Costa Rica; resident at Guatemala City.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (El Salvador)
      Appointed: December 11, 1890
      Presentation of Credentials: March 28, 1891
      Termination of Mission: Presented recall on November 14, 1891
      • Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to Honduras, Guatemala, Nicaragua, and Costa Rica; resident at Guatemala City.
    3. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Guatemala)
      Appointed: December 11, 1890
      Presentation of Credentials: February 28, 1891
      • Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to Honduras, El Salvador, Nicaragua, and Costa Rica; resident at Guatemala City.
    4. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Nicaragua)
      Appointed: December 11, 1890
      Presentation of Credentials: On or shortly before May 21, 1891
      Termination of Mission: Presented recall on October 13, 1891
      • Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to Honduras, El Salvador, Guatemala, and Costa Rica; resident at Guatemala City.
    5. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Costa Rica)
      Appointed: December 11, 1890
      Presentation of Credentials: May 7, 1891
      Termination of Mission: Presented recall on October 31, 1891
      • Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to Honduras, El Salvador, Guatemala, and Nicaragua; resident at Guatemala City.
  2. Concurrent Appointments
    1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Honduras)
      Appointed: July 1, 1891
      Termination of Mission: Relinquished charge in Guatemala June 12, 1893
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on December 23, 1891, after confirmation. Did not present credentials again under the new appointment. Also accredited to Guatemala; resident at Guatemala City.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Guatemala)
      Appointed: July 1, 1891
      Termination of Mission: Presented recall on June 12, 1893
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on December 23, 1891, after confirmation. Did not present credentials again under the new appointment. Also accredited to Honduras; resident at Guatemala City.