Learn about the beta
Office of the Historian

Robert Dale Owen (1801–1877)

Non-career appointee
State of Residence: Indiana
  1. Chargé d’Affaires (Kingdom of the Two Sicilies)
    Appointed: May 24, 1853
    Presentation of Credentials: October 22, 1853
    Termination of Mission: Promoted to Minister Resident September 20, 1854
  2. Minister Resident (Kingdom of the Two Sicilies)
    Appointed: June 29, 1854
    Presentation of Credentials: September 20, 1854
    Termination of Mission: Presented recall on September 20, 1858
    • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on February 8, 1854, after confirmation.
  3. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Kingdom of the Two Sicilies)
    • Nomination of February 25, 1856, withdrawn before the Senate acted upon it.