Charles Joseph Nelson (1920–2011)

Non-career appointee
State of Residence: District of Columbia
  1. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Lesotho)
      Appointed: June 9, 1971
      Presentation of Credentials: September 23, 1971
      Termination of Mission: Left Gaborone March 2, 1974
      • Also accredited to Swaziland and Botswana; resident at Gaborone.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Swaziland)
      Appointed: June 9, 1971
      Presentation of Credentials: November 3, 1971
      Termination of Mission: Left Gaborone March 2, 1974
      • Also accredited to Lesotho and Botswana; resident at Gaborone.
    3. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Botswana)
      Appointed: June 9, 1971
      Presentation of Credentials: September 14, 1971
      Termination of Mission: Left post on March 2, 1974
      • Also accredited to Lesotho and Swaziland; resident at Gaborone.