Learn about the beta

Dave Hennen Morris (1872–1944)

Non-career appointee
State of Residence: New York
  1. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Belgium)
      Appointed: May 18, 1933
      Presentation of Credentials: July 6, 1933
      Termination of Mission: Left post on May 5, 1937
      • Also accredited to Luxembourg; resident at Brussels.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Luxembourg)
      Appointed: May 18, 1933
      Presentation of Credentials: November 4, 1933
      Termination of Mission: Left Brussels May 5, 1937
      • Also accredited to Belgium; resident at Brussels.