Learn about the beta

Jay Pierrepont Moffat (1896–1943)

Career Foreign Service Officer
State of Residence: New Hampshire
  1. Concurrent Appointments
    1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Canada)
      Appointed: June 4, 1940
      Presentation of Credentials: June 13, 1940
      Termination of Mission: Died at post on January 24, 1943
      • Also accredited to Luxembourg; resident at Ottawa.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Luxembourg)
      Appointed: February 11, 1941
      Presentation of Credentials: March 10, 1941
      Termination of Mission: Died at Ottawa January 24, 1943
      • Also accredited to Canada; resident at Ottawa.