C. Steven McGann (1951–)

Career Foreign Service Officer
State of Residence: New York
  1. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Fiji)
      Appointed: October 6, 2008
      Presentation of Credentials: March 6, 2009
      Termination of Mission: Left post on July 13, 2011
      • Also accredited to Nauru, Tonga, Tuvalu, and Kiribati; resident at Suva.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Nauru)
      Appointed: October 6, 2008
      Presentation of Credentials: February 7, 2009
      Termination of Mission: Left Suva July 13, 2011
      • Also accredited to Fiji, Tonga, Tuvalu, and Kiribati; resident at Suva.
    3. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Tonga)
      Appointed: October 6, 2008
      Presentation of Credentials: March 6, 2009
      Termination of Mission: Left Suva July 13, 2011
      • Also accredited to Fiji, Nauru, Tuvalu, and Kiribati; resident at Suva.
    4. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Tuvalu)
      Appointed: October 6, 2008
      Presentation of Credentials: February 18, 2009
      Termination of Mission: Left Suva July 13, 2011
      • Also accredited to Fiji, Nauru, Tonga, and Kiribati; resident at Suva.
    5. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Kiribati)
      Appointed: October 6, 2008
      Presentation of Credentials: February 7, 2009
      Termination of Mission: Left Suva July 13, 2011
      • Also accredited to Fiji, Nauru, Tonga, and Tuvalu; resident at Suva.