Learn about the beta
Office of the Historian

John Thomas McCarthy (1939–)

Foreign Service Officer
State of Residence: New York
  1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Lebanon)
    Appointed: August 12, 1988
    Presentation of Credentials: November 19, 1989
    Termination of Mission: Superseded October 30, 1990
    • Arrived at post on September 24, 1988, after the expiration of President Amin Gemayel’s term of office on September 22. After the withdrawal of all U.S. personnel from Beirut on September 6, 1989, McCarthy resided in Washington, D.C. He visited Lebanon on November 18 and 19, 1989, to present his credentials to President Rene Moawad.
  2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Tunisia)
    Appointed: July 2, 1991
    Presentation of Credentials: August 2, 1991
    Termination of Mission: Left post. July 16, 1994