Learn about the beta
Office of the Historian

Charles MacVeagh (1860–1931)

Non-career appointee
State of Residence: New York
  1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Japan)
    Appointed: September 24, 1925
    Presentation of Credentials: December 9, 1925
    Termination of Mission: Left Japan December 6, 1928
    • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on December 17, 1925, after confirmation.