Learn about the beta
Office of the Historian

Cornelius Ambrose Logan (1832–1899)

Non-career appointee
States of Residence: Illinois, Kansas
  1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Chile)
    Appointed: March 17, 1873
    Presentation of Credentials: June 27, 1873
    Termination of Mission: Left post. November 10, 1876
  2. Concurrent Appointments
    1. Minister Resident (El Salvador)
      Appointed: April 2, 1879
      Presentation of Credentials: Transmitted credentials by note on approximately July 7, 1879
      Termination of Mission: Transmitted recall note from Guatemala on or soon after April 15, 1882
      • Officially recognized before December 2, 1879. Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to Guatemala, Nicaragua, Honduras, and Costa Rica; resident at Guatemala City.
    2. Minister Resident (Guatemala)
      Appointed: April 2, 1879
      Presentation of Credentials: June 11, 1879
      Termination of Mission: Transmitted recall by note April 12, 1882
      • Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to El Salvador, Nicaragua, Honduras, and Costa Rica; resident at Guatemala City.
    3. Minister Resident (Nicaragua)
      Appointed: April 2, 1879
      Presentation of Credentials: Officially recognized on July 30, 1879
      Termination of Mission: Transmitted recall by note from Guatemala on or soon after April 15, 1882
      • Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to El Salvador, Guatemala, Honduras, and Costa Rica; resident at Guatemala City.
    4. Minister Resident (Honduras)
      Appointed: April 2, 1879
      Presentation of Credentials: Officially recognized on October 10, 1879
      Termination of Mission: Transmitted recall by note from Guatemala on or soon after April 15, 1882
      • Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to El Salvador, Guatemala, Nicaragua, and Costa Rica; resident at Guatemala City.
    5. Minister Resident (Costa Rica)
      Appointed: April 2, 1879
      Presentation of Credentials: Officially recognized on December 25, 1879
      Termination of Mission: Left San Jose April 17, 1882
      • Commissioned to “the Central American States.” Also accredited to El Salvador, Guatemala, Nicaragua, and Honduras; resident at Guatemala City.
  3. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Chile)
    Appointed: March 15, 1882
    Presentation of Credentials: September 7, 1882
    Termination of Mission: Presented recall June 16, 1885