Horace Greeley Knowles (1863–1913)

State of Residence: Delaware
  1. Concurrent Appointments
    1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Romania)
      Appointed: January 16, 1907
      Presentation of Credentials: May 7, 1907
      Termination of Mission: Recommissioned to a different combination of countries on July 1, 1907
      • Also accredited to Serbia; resident at Bucharest.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Serbia)
      Appointed: January 16, 1907
      • Did not present credentials under this appointment. Also accredited to Romania; resident at Bucharest.
  2. Concurrent Appointments
    1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Romania)
      Appointed: July 1, 1907
      Termination of Mission: Left post on February 4, 1909
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on December 12, 1907, after confirmation. Also accredited to Serbia and Bulgaria; resident at Bucharest.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Serbia)
      Appointed: July 1, 1907
      Presentation of Credentials: July 1, 1907
      Termination of Mission: Left Bucharest February 4, 1909
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on December 12, 1907, after confirmation. Also accredited to Romania and Bulgaria; resident at Bucharest.
    3. Diplomatic Agent (Bulgaria)
      Appointed: July 1, 1907
      Presentation of Credentials: August 21, 1907
      Termination of Mission: Left Bucharest February 4, 1909
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on December 12, 1907, after confirmation. Also accredited to Romania and Serbia; resident at Bucharest.
  3. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Nicaragua)
    Appointed: January 11, 1909
    • Took oath of office, but did not proceed to post.
  4. Minister Resident/Consul General (Dominican Republic)
    Appointed: December 21, 1909
    Presentation of Credentials: March 7, 1910
    Termination of Mission: Presented recall on August 2, 1910
  5. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Bolivia)
    Appointed: June 24, 1910
    Presentation of Credentials: December 28, 1910
    Termination of Mission: Presented recall on August 23, 1913