Florence Jaffray (Hurst) Harriman (1870–1967)

    Non-career appointee
    State of Residence: District of Columbia

    1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Norway)
      Appointed: May 4, 1937
      Presentation of Credentials: July 1, 1937
      Termination of Mission: In anticipation of German occupation, the Government of Norway left Oslo on April 9, 1940
      • Harriman left Norway on April 22, 1940. Rudolf E. Schoenfeld opened the Legation near the Government of Norway established in England, making his initial call as Chargé d’Affaires ad interim on Aug 2, 1940.