James Ward Hargrove (1922–2004)

Non-career appointee
State of Residence: Texas
  1. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Nauru)
      Appointed: February 4, 1976
      Presentation of Credentials: April 20, 1976
      Termination of Mission: Left Canberra March 9, 1977
      • Also accredited to Australia; resident at Canberra.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Australia)
      Appointed: February 4, 1976
      Presentation of Credentials: February 19, 1976
      Termination of Mission: Left post on March 8, 1977
      • Also accredited to Nauru; resident at Canberra.