Learn about the beta

Bayless W. Hanna (1830–1891)

State of Residence: Indiana
  1. Minister Resident/Consul General (Iran)
    Appointed: April 18, 1885
    • Commissioned during a recess of the Senate. Took oath of office, but did not proceed to post. Commissioned to Persia.
  2. Minister Resident/Consul General (Argentina)
    Appointed: June 17, 1885
    Presentation of Credentials: October 15, 1885
    Termination of Mission: July 1, 1887
    • Commissioned to the Argentine Republic. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on April 28, 1886, after confirmation.
  3. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Argentina)
    Appointed: July 1, 1887
    Presentation of Credentials: February 15, 1888
    Termination of Mission: Left post on July 8, 1889
    • Commissioned to the Argentine Republic. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on December 15, 1881, after confirmation.