Learn about the beta
Office of the Historian

Hugh Simons Gibson (1883–1954)

Foreign Service Officer
State of Residence: California
  1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Poland)
    Appointed: April 16, 1919
    Presentation of Credentials: May 2, 1919
    Termination of Mission: Presented recall May 3, 1924
    • Commissioned during a recess of the Senate; commission not of record; took oath of office on April 16, 1919. Recommissioned on June 26, 1919, after confirmation.
  2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Switzerland)
    Appointed: March 18, 1924
    Presentation of Credentials: May 19, 1924
    Termination of Mission: Presented recall April 29, 1927
  3. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Belgium)
      Appointed: February 17, 1927
      Presentation of Credentials: May 9, 1927
      Termination of Mission: Left post. June 11, 1933
      • Also accredited to Luxembourg; resident at Brussels.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Luxembourg)
      Appointed: February 17, 1927
      Presentation of Credentials: December 19, 1927
      Termination of Mission: Left Brussels June 11, 1933
      • On October 8, 1931, during Gibson's tenure as non-resident Minister, Gibson introduced George P. Waller to the Minister of State in Luxembourg, in Waller's capacity as Second Secretary of Legation and Consul. Gibson then returned to Brussels on October 9, 1931, leaving Waller in charge at Luxembourg, the Department of State having previously authorized the Consul and Second Secretary at that post to act as Charge d'Affaires ad interim in the absence of the Minister and First Secretary. Also accredited to Belgium; resident at Brussels.
  4. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Brazil)
    Appointed: May 11, 1933
    Presentation of Credentials: August 8, 1933
    Termination of Mission: Left post on December 3, 1936
  5. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Belgium)
      Appointed: July 13, 1937
      Presentation of Credentials: July 28, 1937
      Termination of Mission: Left post. June 15, 1938
      • Also accredited to Luxembourg; resident at Brussels.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Luxembourg)
      Appointed: July 13, 1937
      Presentation of Credentials: November 15, 1937
      Termination of Mission: Left Brussels June 15, 1938
      • Also accredited to Belgium; resident at Brussels.