Learn about the beta
Office of the Historian

Jean Broward Shevlin Gerard (1938–1996)

Non-career appointee
State of Residence: New York
  1. U.S. Permanent Representative to the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization
    Appointed: November 6, 1981
    Termination of Mission: The United States withdrew from UNESCO, effective December 31, 1984
    • Designated, not commissioned.
  2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Luxembourg)
    Appointed: October 17, 1985
    Presentation of Credentials: October 30, 1985
    Termination of Mission: Left post. March 27, 1990