Learn about the beta
Office of the Historian

Arthur H. Geissler (1877–1945)

Non-career appointee
State of Residence: Oklahoma
  1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Guatemala)
    Appointed: May 24, 1922
    Presentation of Credentials: July 31, 1922
    Termination of Mission: Left post. January 23, 1930
  2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Thailand)
    Appointed: December 16, 1929
    • Commissioned to Siam. Took oath of office, but did not proceed to post.