Learn about the beta

Bert Fish (1875–1943)

Non-career appointee
State of Residence: Florida
  1. Concurrent Appointments
    1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Egypt)
      Appointed: September 6, 1933
      Presentation of Credentials: December 2, 1933
      Termination of Mission: Left post on February 28, 1941
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on January 15, 1934, after confirmation. Also accredited to Saudi Arabia; resident at Cairo.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Saudi Arabia)
      Appointed: August 7, 1939
      Presentation of Credentials: February 4, 1940
      Termination of Mission: Left Cairo February 28, 1941
      • After Fish had withdrawn, but before Kirk presented credentials as non-resident Minister, the Legation in Jeddah was established on May 1, 1942, with James S. Moose, Jr., as Chargé d’Affaires ad interim. Also accredited to Egypt; resident at Cairo.
  2. Concurrent Appointments
    1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Egypt)
      Appointed: September 6, 1933
      Presentation of Credentials: December 2, 1933
      Termination of Mission: Left post on February 28, 1941
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on January 15, 1934, after confirmation. Also accredited to Saudi Arabia; resident at Cairo.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Saudi Arabia)
      Appointed: August 7, 1939
      Presentation of Credentials: February 4, 1940
      Termination of Mission: Left Cairo February 28, 1941
      • After Fish had withdrawn, but before Kirk presented credentials as non-resident Minister, the Legation in Jeddah was established on May 1, 1942, with James S. Moose, Jr., as Chargé d’Affaires ad interim. Also accredited to Egypt; resident at Cairo.
  3. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Portugal)
    Appointed: February 11, 1941
    Presentation of Credentials: March 26, 1941
    Termination of Mission: Died at post on July 21, 1943