Learn about the beta
Office of the Historian

Harvey J. Feldman (1931–2009)

Non-career appointee
State of Residence: Florida
  1. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Papua New Guinea)
      Appointed: August 2, 1979
      Presentation of Credentials: September 26, 1979
      Termination of Mission: Left post. May 25, 1981
      • Also accredited to Solomon Islands; resident at Port Moresby.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Solomon Islands)
      Appointed: August 2, 1979
      Presentation of Credentials: October 19, 1979
      Termination of Mission: Left Port Moresby May 25, 1981
      • Also accredited to Papua New Guinea; resident at Port Moresby.