Carl Edward Dillery (1930–)

Career Foreign Service Officer
States of Residence: District of Columbia, Washington
  1. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Fiji)
      Appointed: September 27, 1984
      Presentation of Credentials: November 1, 1984
      Termination of Mission: Left post on July 15, 1987
      • Also accredited to Tonga, Tuvalu, and Kiribati; resident at Suva.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Tonga)
      Appointed: September 27, 1984
      Presentation of Credentials: January 16, 1985
      Termination of Mission: Left Suva July 15, 1987
      • Also accredited to Fiji, Tuvalu, and Kiribati; resident at Suva.
    3. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Tuvalu)
      Appointed: September 27, 1984
      Presentation of Credentials: February 4, 1985
      Termination of Mission: Left Suva July 15, 1987
      • Also accredited to Fiji, Tonga, and Kiribati; resident at Suva.
    4. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Kiribati)
      Appointed: September 27, 1984
      Presentation of Credentials: January 29, 1985
      Termination of Mission: Left Suva July 15, 1987
      • Also accredited to Fiji, Tonga, and Tuvalu; resident at Suva.