Learn about the beta

Caleb Cushing (1800–1879)

States of Residence: Massachusetts, Virginia
  1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (China)
    Appointed: May 8, 1843
    Presentation of Credentials: About June 12, 1844
    Termination of Mission: Left Macao August 27, 1844
    • Commissioned to China. Cushing was issued two separate commissions during a recess of the Senate, one as Commissioner and one as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary. When Cushing was recommissioned on June 17, 1844, it was as Commissioner only.
  2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Spain)
    Appointed: January 6, 1874
    Presentation of Credentials: May 30, 1874
    Termination of Mission: Left post on April 9, 1877
    • Presented new credentials on March 10, 1875, after the restoration of the monarchy.