Learn about the beta

Vinton Chapin (1900–1982)

Career Foreign Service Officer
State of Residence: New Hampshire
  1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Luxembourg)
    Appointed: July 3, 1957
    Presentation of Credentials: October 29, 1957
    Termination of Mission: Left post on July 31, 1960
  2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Dominican Republic)
    Appointed: June 23, 1960
    • Took oath of office, but did not proceed to post.