William Insco Buchanan (1853–1909)

States of Residence: Iowa, New York
  1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Argentina)
    Appointed: January 26, 1894
    Presentation of Credentials: May 19, 1894
    Termination of Mission: Left post on July 11, 1899
    • Commissioned to the Argentine Republic.
  2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Panama)
    Appointed: December 17, 1903
    Termination of Mission: Left Panama February 2, 1904
    • Buchanan had presented credentials as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary on special mission in December 1903; he received new credentials as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary only a few days before he was to leave Panama and apparently did not present them. He ceased to act β€œon special mission,” however, and conducted business in the capacity of Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary until his departure.