Wilton Wendell Blancke (1908–1971)

Career Foreign Service Officer
State of Residence: California
  1. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Congo (Brazzaville))
      Appointed: November 9, 1960
      Presentation of Credentials: December 23, 1960
      Termination of Mission: Left post on December 14, 1963
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on February 6, 1961, after confirmation. Also accredited to Central African Republic, Gabon, and Chad; resident at Brazzaville.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Central African Republic)
      Appointed: December 12, 1960
      Presentation of Credentials: January 6, 1961
      Termination of Mission: Superseded November 29, 1961
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on February 6, 1961, after confirmation. During Blancke’s tenure as non-resident Ambassador, Embassy Bangui was established February 10, 1961, with Alan W. Lukens as Chargé d’Affaires ad interim. Also accredited to Congo (Brazzaville), Gabon, and Chad; resident at Brazzaville.
    3. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Gabon)
      Appointed: December 12, 1960
      Presentation of Credentials: January 13, 1961
      Termination of Mission: Superseded October 10, 1961
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on February 6, 1961, after confirmation. During Blancke’s tenure as non-resident Ambassador, Embassy Libreville was established March 20, 1961, with Walker A. Diamanti as Chargé d’Affaires ad interim. Also accredited to Central African Republic, Congo (Brazzaville), and Chad; resident at Brazzaville.
    4. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Chad)
      Appointed: December 12, 1960
      Presentation of Credentials: January 9, 1961
      Termination of Mission: Superseded May 28, 1961
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on February 6, 1961, after confirmation. During Blancke’s tenure as non-resident Ambassador, Embassy Fort Lamy (now N'Djamena) was established February 1, 1961, with Frederic L. Hapin as Chargé d’Affaires ad interim. Also accredited to Central African Republic, Congo (Brazzaville), and Gabon; resident at Brazzaville.