Learn about the beta
Office of the Historian

Anthony Joseph Drexel Biddle Jr. (1896–1961)

Non-career appointee
State of Residence: Pennsylvania
  1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Norway)
    Appointed: July 22, 1935
    Presentation of Credentials: September 7, 1935
    Termination of Mission: Left post. May 21, 1937
  2. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Poland)
      Appointed: May 4, 1937
      Presentation of Credentials: June 2, 1937
      Termination of Mission: Left London December 1, 1943
      • Biddle left Warsaw on September 5, 1939, and followed the Government of Poland first to France (September 1939-June 1940) and later to England (where Biddle arrived on March 14, 1941). Before Biddle arrived in London, Rudolf E. Schoenfeld opened the Embassy near the Government of Poland established in England, making his initial call as Chargé d’Affaires ad interim on September 21, 1940. Also accredited to Yugoslavia, Belgium, Greece, Netherlands, Czechoslovakia, Luxembourg, and Norway; resident at London.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Belgium)
      Appointed: February 11, 1941
      Presentation of Credentials: March 24, 1941
      Termination of Mission: Left London December 1, 1943
      • Also accredited to Yugoslavia, Greece, Netherlands, Czechoslovakia, Luxembourg, Poland, and Norway; resident at London.
    3. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Netherlands)
      Appointed: February 11, 1941
      Presentation of Credentials: March 27, 1941
      Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary May 8, 1942
      • Also accredited to Yugoslavia, Belgium, Greece, Czechoslovakia, Luxembourg, Poland, and Norway; resident at London.
    4. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Norway)
      Appointed: February 11, 1941
      Presentation of Credentials: March 20, 1941
      Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary May 13, 1942
      • Also accredited to Yugoslavia, Belgium, Greece, Netherlands, Czechoslovakia, Luxembourg, and Poland; resident at London.
    5. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Yugoslavia)
      Appointed: July 30, 1941
      Presentation of Credentials: October 3, 1941
      Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary October 3, 1942
      • Served near the Government of Yugoslavia established in England. Also accredited to Belgium, Greece, Netherlands, Czechoslovakia, Luxembourg, Poland, and Norway; resident at London.
    6. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Czechoslovakia)
      Appointed: September 17, 1941
      Presentation of Credentials: October 28, 1941
      Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary July 12, 1943
      • Also accredited to Yugoslavia, Belgium, Greece, Netherlands, Luxembourg, Poland, and Norway; resident at London.
    7. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Greece)
      Appointed: November 13, 1941
      Presentation of Credentials: November 28, 1941
      Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary October 30, 1942
      • Served near the Government of Greece established in England; commissioned also to Belgium, Czechoslovakia, Luxembourg, the Netherlands, Norway, Poland, and Yugoslavia; resident at London. Also accredited to Yugoslavia, Belgium, Netherlands, Czechoslovakia, Luxembourg, Poland, and Norway; resident at London.
    8. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Luxembourg)
      Appointed: November 12, 1943
      • Took oath of office as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Luxembourg after he left London and did not return to post. Also accredited to Yugoslavia, Belgium, Greece, Netherlands, Czechoslovakia, Poland, and Norway; resident at London.
  3. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Netherlands)
      Appointed: May 12, 1942
      Presentation of Credentials: Legation raised to Embassy status and formally received on May 8, 1942
      Termination of Mission: Left London December 1, 1943
      • Also accredited to Yugoslavia, Greece, Czechoslovakia, and Norway; resident at London.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Norway)
      Appointed: May 12, 1942
      Presentation of Credentials: May 13, 1942
      Termination of Mission: Left London December 1, 1943
      • Also accredited to Yugoslavia, Greece, Netherlands, and Czechoslovakia; resident at London.
    3. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Yugoslavia)
      Appointed: September 29, 1942
      Presentation of Credentials: November 3, 1942
      Termination of Mission: Government of Yugoslavia transferred to Egypt September 28, 1943
      • Also accredited to Greece, Netherlands, Czechoslovakia, and Norway; resident at London.
    4. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Greece)
      Appointed: September 29, 1942
      Presentation of Credentials: October 30, 1942
      Termination of Mission: Government of Greece transferred to Egypt on March 16, 1943
      • Also accredited to Yugoslavia, Netherlands, Czechoslovakia, and Norway; resident at London.
    5. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Czechoslovakia)
      Appointed: June 4, 1943
      Presentation of Credentials: July 12, 1943
      Termination of Mission: Left London on December 1, 1943
      • Rudolph E. Schoenfeld was serving as Chargé d’Affaires ad interim when the mission of the Embassy near the Government of Czechoslovakia established in England was terminated Also accredited to Yugoslavia, Greece, Netherlands, and Norway; resident at London.
  4. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Spain)
    Appointed: March 29, 1961
    Presentation of Credentials: May 25, 1961
    Termination of Mission: Left Spain October 12, 1961