Josiah Horton Beeman (1935–2006)

    Non-career appointee
    State of Residence: District of Columbia

    1. Concurrent Appointments
      1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Samoa)
        Appointed: March 28, 1994
        Presentation of Credentials: May 31, 1994
        Termination of Mission: Left Wellington December 9, 1999
        • Also accredited to New Zealand; resident at Wellington.
      2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (New Zealand)
        Appointed: March 28, 1994
        Presentation of Credentials: May 10, 1994
        Termination of Mission: Left post. December 9, 1999
        • Also accredited to Samoa; resident at Wellington.