Learn about the beta

Adrian A. Basora (1938–)

Career Foreign Service Officer
State of Residence: New Hampshire
  1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Czechoslovakia)
    Appointed: June 15, 1992
    Presentation of Credentials: July 20, 1992
    Termination of Mission: The Czech and Slovak Federal Republic ceased to exist on December 31, 1992
    • Basora continued to serve as Ambassador to the Czech Republic.
  2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Czech Republic)
    Appointed: June 15, 1992
    Presentation of Credentials: July 20, 1992
    Termination of Mission: Left post on July 15, 1995
    • Prior to Dec 31, 1992, see Czechoslovakia. The Czech and Slovak Federal Republic ceased to exist on December 31, 1992. Basora continued as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Czech Republic.