Learn about the beta

Ray Atherton (1883–1960)

Career Foreign Service Officer
State of Residence: Illinois
  1. Chargé d’Affaires ad interim (Greece)
    Began Service: May 1923
    Ended Service: June 1924
  2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Bulgaria)
    Appointed: July 13, 1937
    Presentation of Credentials: October 21, 1937
    Termination of Mission: Left post on July 5, 1939
  3. Concurrent Appointments
    1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Denmark)
      Appointed: August 7, 1939
      Presentation of Credentials: Formally received on September 8, 1939
      Termination of Mission: German forces occupied Copenhagen April 9, 1940
      • Atherton left post on June 5, 1940. Atherton was still holding office as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Denmark when he was recommissioned as such on July 8, 1943, in connection with additional appointments to Canada and Luxembourg. Also accredited to Canada, Canada, and Luxembourg; resident at Ottawa.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Canada)
      Appointed: July 8, 1943
      Presentation of Credentials: August 3, 1943
      Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary November 19, 1943
      • Accredited also to Denmark and Luxembourg; resident at Ottawa. Also accredited to Denmark, Canada, and Luxembourg; resident at Ottawa.
    3. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Luxembourg)
      Appointed: July 8, 1943
      Presentation of Credentials: September 10, 1943
      Termination of Mission: Government of Luxembourg transferred to England October 14, 1943
      • Also accredited to Denmark, Canada, and Canada; resident at Ottawa.
    4. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Canada)
      Appointed: November 18, 1943
      Presentation of Credentials: November 19, 1943
      Termination of Mission: Left post on August 30, 1948
      • Also accredited to Denmark, Canada, and Luxembourg; resident at Ottawa.