Learn about the beta

Christopher Columbus Andrews (1829–1922)

State of Residence: Minnesota
  1. Minister Resident (Denmark)
    Appointed: April 16, 1869
    • Took oath of office, but did not proceed to post.
  2. Minister Resident (Sweden)
    Appointed: June 3, 1869
    Presentation of Credentials: July 24, 1869
    Termination of Mission: Superseded November 5, 1877
    • Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on March 15, 1870, after confirmation.