Orison Rudolph Aggrey (1926–2016)

Career Foreign Service Officer
State of Residence: District of Columbia
  1. Concurrent Appointments
    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Senegal)
      Appointed: November 23, 1973
      Presentation of Credentials: January 7, 1974
      Termination of Mission: Left post on July 10, 1977
      • Also accredited to The Gambia; resident at Dakar.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (The Gambia)
      Appointed: November 23, 1973
      Presentation of Credentials: January 17, 1974
      Termination of Mission: Left Dakar July 10, 1977
      • Also accredited to Senegal; resident at Dakar.
  2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Romania)
    Appointed: October 21, 1977
    Presentation of Credentials: November 22, 1977
    Termination of Mission: Left post on July 11, 1981
    • Commissioned to the Socialist Republic of Romania.