Henry Serrano Villard (1900-1996)

    Foreign Service Officer
    State of Residence: New York

    1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Libya)
      Appointed: February 7, 1952
      Presentation of Credentials: March 6, 1952
      Termination of Mission: Left post. June 24, 1954
      • John N. Gatch, Jr., was serving as Chargé d'Affaires ad interim when the Legation in Libya was raised to Embassy status, Sep 25, 1954. The Legation in Tripoli was established Dec 24, 1952, with Andrew G. Lynch as Chargé d'Affaires ad interim.
    2. Representative of the U.S.A. to the European Office of the United Nations (Geneva)
      Appointed: June 15, 1958
      Termination of Mission: August 3, 1960
      • Designated, not commissioned.
    3. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Mali)
      Appointed: July 18, 1960
      • Commissioned to the Federation of Mali (capital at Dakar). Took oath of office, but the Federation of Mali was dissolved before Villard proceeded to post. See under Senegal for subsequent representation at Dakar. Embassy Bamako was established Sep 24, 1960, with John G. Dean as Chargé d'Affaires ad interim. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Aug 27, 1960. Embassy Dakar (in the Federation of Mali) was established Jun 20, 1960, with Donald A. Dumont as Chargé d'Affaires ad interim.
    4. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Senegal)
      Appointed: October 8, 1960
      Presentation of Credentials: October 31, 1960
      Termination of Mission: Left post. April 30, 1961
      • Also accredited to Mauritania; resident at Dakar.
    5. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Mauritania)
      Appointed: November 28, 1960
      Presentation of Credentials: November 28, 1960
      Termination of Mission: Left Dakar April 30, 1961
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Feb 6, 1961. Also accredited to Senegal; resident at Dakar. During Kaiser's tenure as non-resident Ambassador, Embassy Nouakchott was established Jul 14, 1962, with William L. Eagleton, Jr., as Chargé d'Affaires ad interim.