Lithgow Osborne (1892-1980)

    Foreign Service Officer
    State of Residence: New York

    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Norway)
      Appointed: September 21, 1944
      Presentation of Credentials: December 20, 1944
      Termination of Mission: Left Oslo April 20, 1946
      • Served near the Government of Norway established in England; resident first at London; transferred the Embassy to Oslo, May 31, 1945.