Charles Hinman Graves (1839-1928)

    Non-career appointee
    State of Residence: Minnesota

    1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Norway)
      Appointed: March 8, 1905
      Presentation of Credentials: May 31, 1905
      Termination of Mission: Functions with respect to Norway ceased August 6, 1906
      • Commissioned to Sweden and Norway; resident at Stockholm; on Nov 14, 1905, acknowledged instructions to exercise the functions of his office toward Norway separately.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Sweden)
      Appointed: March 8, 1905
      Presentation of Credentials: May 31, 1905
      Termination of Mission: Left post December 12, 1913
      • Served at the court of Sweden and Norway; resident at Stockholm. See also Norway.