John Walker Fearn (1832-1899)

    Non-career appointee
    State of Residence: Louisiana

    1. Minister Resident/Consul General (Yugoslavia)
      Appointed: April 18, 1885
      Presentation of Credentials: September 28, 1885
      Termination of Mission: Relinquished charge at Athens October 24, 1889
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 13, 1886. Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens.
    2. Minister Resident/Consul General (Romania)
      Appointed: April 18, 1885
      Presentation of Credentials: October 20, 1885
      Termination of Mission: Relinquish charge at Athens October 24, 1899
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 13, 1886. Also accredited to Greece and Serbia; resident at Athens.
    3. Minister Resident/Consul General (Greece)
      Appointed: April 18, 1885
      Presentation of Credentials: November 30, 1885
      Termination of Mission: Presented recall October 24, 1889
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 13, 1886. Also accredited to Romania and Serbia; resident at Athens.